Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatów – dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Obecnie nadal panuje moda na naturalne przestrzenie, tak w domu, jak w biurach, czy różnych punktach usługowych. Do lamusa odchodzą zimne, niedostępne pomieszczenia a my zwracamy nasze oczy ku kojącym barwom zieleni. Swój renesans przeżywają wszelkiego rodzaju rośliny doniczkowe. Do nich należy również skrzydłokwiat. Jak go uprawiać, by cieszyć się jego pięknym wyglądem przez cały rok? Sprawdzamy!

Skrzydłokwiat wymagania

Skrzydłokwiat to egzotyczna roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, w Polsce uprawiany w doniczkach jako roślina wieloletnia. Żeby cieszył oczy jak najdłużej (dobrze pielęgnowany potrafi kwitnąć cały rok!), powinniśmy zadbać o odpowiednie stanowisko pod jego uprawę.

Skrzydłokwiat w swoim naturalnym środowisku – lesie tropikalnym – rośnie w cieniu drzew, których korony skutecznie filtrują promienie słoneczne. Nie znaczy to, że stanowisko pod domową uprawę powinno być ciemne. Skrzydłokwiat preferuje miejsca dobrze oświetlone, jednak nie powinien być narażony na działanie bezpośredniego światła. Unikajmy stawiania go na nasłonecznionych parapetach!

Idealnym miejscem dla skrzydłokwiatu mogą być okolice okna wschodniego i zachodniego, nasze sypialnie, a także łazienki – wilgoć mu nie straszna, wręcz doskonale rozwija się w ciepłych i jednocześnie wilgotnych pomieszczeniach. Ważną uwagą do zapamiętania jest ta, że dla skrzydłokwiatu nie wybieramy stanowiska docelowego raz, powinien być przenoszony w zależności od pory roku. Zimą zadbajmy, by nasza roślina dostawała porcję rozproszonego światła, latem zaś wybierzmy bardziej zacienione stanowisko.

Przez cały rok należy dbać o stałą wilgotność powietrza, dodatkowe zraszanie i wycieranie liści z kurzu. Pamiętajmy, że im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna być wyższa. Idealna temperatura dla skrzydłokwiatu oscyluje w granicach 20 stopni.

Skrzydłokwiat odmiany

Skrzydłokwiat to roślina o dużych, zielonych liściach i kwiatach, których kształt przywodzi na myśl delikatne skrzydła. Piękne kwiaty są bardzo trwałe, potrafią zdobić roślinę przez minimum kilka miesięcy, a przy odpowiedniej pielęgnacji – nawet rok. Skrzydłokwiat występuje w wielu ciekawych odmianach.

Do najpopularniejszych należą:

  • Domino: posiada ciekawe biało – zielone wybarwienie,
  • Mini: jedna z odmian miniaturek, wysokość, jaką osiągnie roślina to jedyne 30cm,
  • Skrzydłokwiat Wallisa odmiana Sensation jest odmianą bardzo rosłą – jej wysokość dochodzi nawet do 180 cm,
  • Cupido Opal: posiada kwiaty w pięknych kolbach,
  • Silver Cupido: ma ciekawe liście, zwłaszcza młode mają wyraźne srebrzyste odznaczenia.

Skrzydłokwiat pielęgnacja

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie jest szczególnie trudna, dlatego roślina jest polecana także dla początkujących. Roślina ta nie wymaga przycinania, częstego przesadzania czy stosowania specjalistycznych nawozów. Jednak warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które sprawią, że skrzydłokwiat będzie długo cieszyć oko swoim wyglądem.

Skrzydłokwiat podlewanie

Ponieważ skrzydłokwiat to roślina tropikalna, dlatego wilgotność powietrza w miejscu jego uprawy powinna być duża. Dobrym nawykiem jest delikatne opryskiwanie całej rośliny zraszaczem w sprayu, wtedy liście będą piękne, mięsiste i błyszczące. Możesz zakupić taki zraszacz w naszym sklepie - znajdziesz go tu: zraszacz szklany do roślin.

Ziemia, w której rośnie skrzydłokwiat, także powinna być wilgotna. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie należy doprowadzić do tego, by w doniczce stała woda. Do podlewania używamy odwapnionej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Latem podlewamy skrzydłokwiat częściej, najlepiej sprawdzając wcześniej palcem, czy ziemia nie jest zbyt sucha. Dodatkowo roślina właściwie sama poinformuje nas, że brakuje jej wody – w przypadku doprowadzenia do zbyt dużego wysuszenia, nasz skrzydłokwiat zacznie „opadać” – jego liście zwiotczeją i zaczną się kłaść. Po uzupełnieniu płynów skrzydłokwiat dokona samoregeneracji – liście na powrót staną się sprężyste i stojące.

Skrzydłokwiat podlewamy systematycznie, trzy do czterech razy w tygodniu w lecie, w zimie – trochę rzadziej. By poprawić wilgotność powietrza, którym oddycha nasza roślina, możemy doniczkę ze skrzydłokwiatem postawić na podstawce wypełnionej kamieniami – uważajmy przy tym, by system korzeniowy nie stykał się z wodą wypełniającą podstawkę.

Skrzydłokwiat ziemia

Skrzydłokwiat w swoim naturalnym środowisku wzrasta na mało żyznych ziemiach, ponieważ lasy tropikalne, z racji częstych opadów, przyzwyczajają rośliny do pobierania składników odżywczych właśnie z tego źródła. W warunkach domowych powinniśmy zapewnić naszej roślinę glebę o dobrej przepuszczalności i wysokiej jakości. Dobrze sprawdzi się ziemia kwiatowa, o lekko kwaśnym odczynie, mieszanka ziemi próchniczej i piasku/torfu albo własnoręcznie przygotowany miks kompostu, zbutwiałych liści i piasku (w proporcji 1:1:1). Przykładem jest ziemia do storczyków - znakomicie sprawdzi się również pod skrzydłokwiaty.

W wybranej doniczce musimy przygotować warstwę drenującą na spód, do tego sprawdzi się ułożenie na dnie kawałków ceramiki lub kamyków. Taka warstwa pomoże zapewnić dobry dopływ wody.

Nawóz do skrzydłokwiatów

Dogodnym terminem, by skrzydłokwiat nasilić nawozem jest okres jego wzrostu, czyli na wiosnę. Wtedy, a także w lecie, podajemy nawozy co 14 dni. Dobrze sprawdzą się gotowe, kupne mieszanki płynne wieloskładnikowe do roślin doniczkowych zielonych albo kwitnących.

Najlepiej rozprowadzać nawóz na lekko wilgotną ziemię, bo wtedy lepiej się rozprowadza. Częstotliwość nawożenia zmieniamy zimą. Jeśli roślina stoi w ciepłym pomieszczeniu, możemy raz w miesiącu zastosować sprawdzony nawóz, w innym przypadku możemy zupełnie zaprzestać dodawanie składników odżywczych, bo przenawożona roślina obumrze. Pierwszym widocznym skutkiem podawania zbyt dużej ilości nawozu są pojawiające się na liściach brązowe plamy.

Skrzydłokwiat przesadzanie

Kupiony w sklepie ogrodniczym lub markecie skrzydłokwiat należy dość szybko po zakupie przesadzić. Z powodu wzrostu korzeni i rozrastania się rośliny, należy zmienić donicę na nieco większą. Warto pamiętać, że  jasnych pomieszczeniach roślina rozwija się szybciej niż w zacienionych, także należy uważnie obserwować nasz okaz, czy korzenie nie zaczynają wystawać poza doniczkę. Regułą jest przesadzanie skrzydłokwiatu do doniczki, która będzie o dwa palce szersza od poprzedniej. Przy przesadzaniu delikatnie otrząsamy korzenie rośliny z ziemi i wstawiamy w nową, szerszą donicę, wypełnioną świeżym podłożem. Donicami, jakie są najlepsze dla skrzydłokwiatu, będą te wykonane z ceramiki lub gliny, ponieważ dobrze utrzymują one wilgoć. 

Jeżeli posiadamy wyjątkowo krzaczasty i bujny okaz skrzydłokwiatu, możemy pokusić się podczas przesadzania o rozdzielenie go na kilka mniejszych roślinek. Po takim podziale sadzonki umieszczamy w cieniu, aż wypuszczą pierwsze liście.

zestaw do przesadzania skrzydłokwiatów

Zestaw do przesadzania roślin domowych

Skrzydłokwiat choroby

Skrzydłokwiat może zachorować na kilka chorób. Jednak, jeżeli w porę rozpoznamy pojawiające się symptomy, to poprzez sprawne działanie możemy uratować roślinę. Do najczęściej występujących problemów, jakie mogą dotknąć skrzydłokwiat, należą:

  • Brązowienie liści: pojawienie się brązowych końcówek na liściach oznacza, że wilgotność otoczenia jest za mała i należy dodatkowo o to zadbać. Z kolei brązowe plamki obecne na całych liściach oznaczają, że roślina otrzymała zbyt dużo nawozu – w takim wypadku albo przesadzimy skrzydłokwiat, albo zmniejszymy kilka kolejnych dawek nawozu.
  • Gnicie korzeni: do zgnicia korzeni doprowadzimy przez przelanie skrzydłokwiatu, czyli zbyt obfite podlewanie powodujące zastój wody w glebie. Ratunkiem może być przesadzenie rośliny do nowej doniczki z suchą glebą.
  • Zżółknięte liście mogą świadczyć albo o tym, że doniczka stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu, albo, w przypadku młodych roślin, że w glebie brakuje azotu i składników odżywczych (oczywiście niedobory należy uzupełnić).
  • Inwazja przędziorka również objawia się zżółkniętymi liśćmi oraz pojawieniem się na ich spodzie charakterystycznej pajęczynki. Walka z tym roztoczem nie jest ciężka, właściwie wystarczy zwiększyć wilgotność oraz spryskać roślinę preparatem z ekstraktem z dobroczynka kalifornijskiego.

donica mira zielona

Doniczka MIRA 300 ECO wood - zielony leśny

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Pytanie, czy skrzydłokwiat jest trujący, zadają sobie z pewnością rodzice małych dzieci oraz właściciele zwierząt domowych. Każdy odpowiedzialny opiekun stara się, by podopieczny nie dotknął lub nie pogryzł rośliny, która może być szkodliwa. Jeżeli chodzi o skrzydłokwiat, to jest to faktycznie roślina trująca. Liście skrzydłokwiatu zawierają szczawiany wapnia, które powodują podrażnienia jamy ustnej, przełyku, bóle klatki piersiowej i brzucha. Z tego powodu, jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, doniczki ze skrzydłokwiatem powinny stać w bezpiecznym miejscu, z dala od małych rączek czy łapek.

Ciekawostką jest fakt, że pomimo tego, że liście skrzydłokwiatu są trujące, to ma on inne, dobre dla otoczenia właściwości. Mianowicie, skrzydłokwiat należy do grupy roślin, które poprawiają stan powietrza w pomieszczeniach. Roślina oczyszcza powietrze z trujących toksyn, pochłania między innymi benzen, formaldehyd, toluen czy amoniak. Z tego powodu warto rozważyć wstawienie skrzydłokwiatu na przykład do sypialni, gdzie ciało odpoczywa i regeneruje się przez noc.

Skrzydłokwiat jest rośliną, z której uprawą doskonale poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Wśród wielu odmian możemy wybrać taki okaz, który najbardziej wpasuje się w nasz gust oraz wygląd mieszkania czy biura. Dzięki niewielkiej ilości zabiegów pielęgnacyjnych (nie trzeba go nawet przycinać!) będziemy mieć długo kwitnącą   roślinę, która oprócz swoich walorów estetycznych oczyści powietrze pomieszczenia, w którym się znajduje. Naprawdę warto wprowadzić skrzydłokwiat w nasze progi. 

Zachęcamy do opieki nad skrzydłokwiatem, a także polecamy pozostałe artykuły na blogu, w których przybliżamy tajniki pielęgnacji innych roślin ozdobnych.

>> Interesują Cię inne kwiaty doniczkowe? Sprawdź koniecznie:


Doniczka LILIA 300 jumper ECO wood - piaskowy - Lamela


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.