Storczyki to jedne z najbardziej wdzięcznych roślin domowych. Ich wyjątkowo piękne kwiaty potrafią prawdziwie ozdobić każde wnętrze. O uprawie storczyków krążą jednak różne mity, mniej lub bardziej dalekie od faktów. Jak zatem dbać o te rośliny i czy uprawa orchidei jest trudna? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule poświęconym storczykom. Zapraszamy!

  Kupno storczyka – na co zwrócić uwagę? 

  Przed zakupem storczyka warto dokładnie mu się przyjrzeć. Roślina powinna wyglądać zdrowo oraz mieć intensywnie zielone, jędrne liście wolne od wszelkich plam czy uszkodzeń. Dobrze jest obejrzeć również liście od spodu, aby upewnić się, że nie żerują na nich żadne szkodniki. Jeżeli storczyk znajduje się w transparentnej doniczce, warto przyjrzeć się jego korzeniom. Powinny być one jasne i mieć zielonkawe końcówki. Nie należy wybierać roślin mających poodcinane lub przegniłe korzenie. Zdrowy, młody storczyk o jędrnych pąkach i pięknych kwiatach daje najlepsze rokowania na wieloletnią, pełną sukcesów uprawę. 

  Storczyki – odmiany do uprawy w domu

  Odmiany storczyków różnią się między sobą wielkością kwiatów, ich kształtem oraz częstotliwością kwitnienia. Spośród wielu istniejących odmian storczyków, dwiema spotykanymi w naszych domach najczęściej są storczyk phalaenopsis oraz storczyk dendrobium.

  • Storczyk phalaenopsis to w Polsce najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna odmiana storczyka. Najczęściej spotykanymi kolorami kwiatów tej odmiany są biel, róż oraz fiolet. Orchidee te cechują się dużymi i rozłożystymi kwiatami umieszczonymi na pędach, których może być od jednego do kilku. Storczyki phalaenopsis są powszechnie spotykane w sklepach oraz kwiaciarniach a ze względu na łatwość uprawy, polecane są miłośnikom orchidei z niewielkim doświadczeniem uprawowym.
  • Storczyk dendrobium jest drugim najczęściej wybieranym typem storczyka. Również nie ma on dużych wymagań uprawowych, w związku z czym polecany jest on na początek przygody z uprawą storczyków.  Orchidee tej odmiany wypuszczają z każdej łodygi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kwiatów, najczęściej w kolorze białym, fioletowym, żółtym oraz różowym. 

  Innymi spotykanymi odmianami orchidei są: 

  • storczyk miltonia, roślina o najczęściej dwukolorowych oraz pachnących kwiatach, 
  • storczyk cymbidum, często wykorzystywany w kompozycjach florystycznych, 
  • storczyk vanda, cechujący się dużymi wymaganiami uprawowymi i polecany zaawansowanym hodowcom orchidei. 

  Poza wymienionymi spotkać można takie odmiany, jak: 

  • storczyk epidendrum, 
  • storczyk katleja, 
  • storczyk motylnik, 
  • storczyk sabotek,
  • storczyk zygopetalum.

  Warunki do uprawy storczyków 

  Storczyki dobrze czują się w miejscach dobrze doświetlonych, nie lubią jednak wystawiania ich bezpośrednio na słońce. Najlepiej wybrać zatem miejsce blisko okna znajdującego się od strony wschodniej lub zachodniej. 

  Warto pamiętać, że odmiany storczyków różnią się między sobą sposobem pielęgnacji oraz warunkami uprawowymi. Powinny być one zbliżone do tych, w jakich konkretne rodzaje orchidei żyją w warunkach naturalnych. 

  Kiedy storczyk ma za mało światła przejawia się to matowieniem liści, mniejszym przyrostem liści oraz brakiem kwitnienia lub małą ilością kwiatów. Roślina staje się ponadto wiotka. Najlepiej zapewnić jej wówczas większą ilość światła. 

  Kiedy światła jest dla orchidei zbyt dużo, poparzone liście stają się szorstkie i ciepłe w dotyku. Mogą również zmienić kolor. W tej sytuacji należy przenieść roślinę w bardziej zacienione miejsce. 

  W uprawie storczyków ważna jest także temperatura, która również zależna jest od potrzeb konkretnej odmiany orchidei. Jeśli chodzi o dwie najpopularniejsze odmiany:

  • storczyk phalaenopsis dobrze czuje się w temperaturze maksymalnej 32°C w dzień i nie spadającej w nocy poniżej 15°C,
  •  storczyk dendrobium natomiast potrzebuje temperatury maksymalnej 30°C w dzień, w nocy nie powinna ona natomiast spaść poniżej 13°C.

  Liście przemarzniętego storczyka stają się ciemne, miękkie i wodniste. Przegrzanie rośliny przejawia się brakiem jej wzrostu oraz żółknięciem lub brązowieniem liści.

  Storczyki pielęgnacja

  Storczyki nie są roślinami wymagającymi minimum pielęgnacji. By cieszyć się ich pięknym wyglądem, trzeba poświęcić im sporo czasu i uwagi. Warto dowiedzieć się zatem trochę więcej o uprawie storczyków.

  Jak podlewać storczyki? 

  Odpowiednia pielęgnacja storczyków polega w głównej mierze na ich prawidłowym podlewaniu. Ważną zasadą jest podlewanie orchidei dopiero wówczas, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Dobrą metodą podlewania storczyka jest zanurzenie doniczki w misce z wodą do czasu dobrego nawodnienia podłoża. Następnie należy wyjąć doniczkę z wody i odczekać aż wypłynie jej nadmiar. Ostatnia czynność zapobiega gniciu korzeni rośliny. Woda do podlewania storczyków powinna mieć temperaturę pokojową i nie powinna być to woda bezpośrednio nalana z kranu. Warto stosować miękką wodę. 

   

  Storczyki należy podlewać częściej, gdy:

  • rosną bez podłoża, bezpośrednio w koszach, 
  • kiedy wilgotność w otoczeniu rośliny wynosi poniżej 40%, 
  • kiedy przy wysokiej temperaturze rośliny znajdują się blisko źródła nasłonecznienia, 
  • kiedy rośliny stoją w przeciągu, 
  • oraz kiedy mają wiotkie liście i pędy. 

  Warto pamiętać, że rzadziej podlewa się orchidee, gdy dni nie są słoneczne, a storczyki nie znajdują się przy bezpośrednim źródle światła, temperatura otoczenia spada w dzień poniżej 20°C, storczyki uprawiane są w plastikowych doniczkach, wilgotność powietrza wynosi ponad 70%.

  Nawożenie storczyków 

  Nawożenie storczyków jest ważnie w stopniu mniejszym niż podlewanie, niemniej również istotne dla pięknego i obfitego kwitnienia. Storczyki należy nawozić co ok. 3-4 tygodnie, lub w małym stężeniu przy każdym podlewaniu. Najczęstszym sposobem nawożenia orchidei jest spryskiwanie liści i korzeni przeznaczonym do tego preparatem. Nawożenie szczególnie ważne jest w czasie wzrostu storczyków oraz zawiązywania przez nie pąków kwiatowych, czyli od kwietnia do sierpnia. Warto stosować nawozy zawierające dużą ilość azotu oraz makro- i mikroelementów. 

  Jak przesadzić storczyka?

  Przesadzanie orchidei to istotny element uprawy tej rośliny. Są sytuacje, kiedy przesadzenie orchidei jest konieczne. Należy to zrobić wówczas, gdy zauważymy następujące objawy: gnicie korzeni, rozkład lub zbytnie przesolenie podłoża, przerośnięcie korzeni i ich wystawanie z doniczki oraz pojawienie się w glebie szkodników. 

  Co istotne – nie powinno przesadzać się storczyka zbyt często. Storczyki warto przesadzać co ok. dwa lata. Nie należy też przesadzać kwitnących roślin – jeśli jednak z jakichś względów jest to konieczne, należy obciąć kwiat przed przystąpieniem do przesadzania. 

  Najistotniejszymi kwestiami w temacie przesadzania orchidei są wybór odpowiedniej ziemi oraz doniczki dla storczyków. 

  • Ziemia do storczyków: Storczyki są roślinami, do uprawy których nie wykorzystuje się zwyczajnej, uniwersalnej ziemi. Najlepsze jest dobrze przepuszczalne, przewiewne i lekkie podłoże, takie jak: kora, mech, włókno kokosowe, łupiny orzecha kokosowego, węgiel drzewny, torf czy keramzyt. Co ważne, w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe podłoża do uprawy storczyków.  
  • Doniczka dla storczyka: doniczka, w której rośnie storczyk również powinna charakteryzować się dużą przepuszczalnością. Co istotne, większa część uprawianych w domach storczyków to rośliny tropikalne, które w warunkach naturalnych rosną na drzewach. Oznacza to, że korzenie tych roślin są wyeksponowane, co dobrze jest odtworzyć w warunkach uprawowych. Aby zatem w jak największym stopniu umożliwić korzeniom dostęp do światła, orchidee powinny być uprawiane w transparentnych doniczkach. Storczyki mogą być również uprawiane w koszyczkach, bez żadnego podłoża.

  Szkodniki i choroby storczyków

  Choroby, które dotykają orchidee najczęściej mają podłoże bakteryjne lub grzybicze i z reguły biorą się z niewłaściwej pielęgnacji. Choroby storczyków, jakie wywołane są nieprawidłową pielęgnacją to:

  • czarna zgnilizna, objawem której są pojawiające się na liściach ciemne, szybko powiększające się plamy,
  • szara pleśń, charakteryzująca się pojawieniem się na liściach żółtych, z czasem szarzejących plam z widocznym nalotem,
  • fuzarioza, cechuje się więdnięciem i żółknięciem rośliny, która z czasem brązowieje i zanika,
  • antraknoza, czyli plamistość liści, objawem której są ciemne owalne plamy pojawiające się na liściach storczyka,
  • mokra zgnilizna i plamistość bakteryjna, przy których liście orchidei tracą kolor, stają się jaśniejsze i miękną, charakterystyczny jest również zapach zgnilizny. 

  Najczęstsze szkodniki żerujące na storczykach to:

  • Wełnowce – o obecności wełnowców świadczy biały nalot na liściach, który może zostać uznany za osiadający na nich kurz, pojawia się on jednak stale mimo dbania o ich czystość. Ślady obecności wełnowców znaleźć można także u nasady liści, na ich brzegach, a także na spodzie.
  • Ziemiórki – szkodniki te pomylić można z małymi muszkami, zatem łatwo je przeoczyć. Lepiej jednak tego nie zrobić, ponieważ w przypadku rozmnożenia ziemiórków, trudno je wytępić. Owady te, a zwłaszcza ich larwy, są szczególnie groźne dla systemu korzeniowego storczyków.
  • Wciornastki – o tym, że szkodniki te żerują na storczyku świadczy srebrzysty nalot na powierzchni liścia oraz czarne plamy. Wciornastek atakuje głównie liście storczyka, które tracą przy tym jędrność i wiotczeją.
  • Tarczniki – te niewielkie szkodniki atakują liście storczyków, pojawić mogą się jednak także na pędach. Obecność tych owadów rozpoznać można po pozostawianych przez nie wypukłych pęcherzykach, wydzielających lepką substancję. Roślina zaatakowana przez tarczniki traci kwiaty, a jej liście stają się oklapnięte i wiotkie.

  W przypadku zauważenia któregokolwiek ze szkodników należy w pierwszej kolejności odseparować zarażoną roślinę od innych. Następnie trzeba całkowicie wymienić podłoże w doniczce. Przed umieszczeniem storczyka w nowym podłożu należy dokładnie go obejrzeć i odciąć suche oraz zgniłe korzenie oraz dokładnie umyć roślinę pod strumieniem wody. Kolejnym krokiem powinna być aplikacja preparatu na szkodniki. Po dokładnym osuszeniu storczyka należy umieścić go w doniczce ze świeżym podłożem. 

  Jak dbać o przekwitniętego storczyka? 

  Przekwitnięcie orchidei nie oznacza, że natychmiast należy odciąć jej pędy. Zdarza się często, że roślina zakwita ponownie, zatem należy wstrzymać się z tym zabiegiem aż do wyschnięcia końcówki pędu, która robi się pusta. Pędy całkowicie zeschnięte należy obcinać. Obcięcie suchego pędu może spowodować wzrost rośliny. Czasem wegetacja storczyka jest jednak długa, co nie powinno zniechęcać osób zaczynających uprawę tych roślin. Należy pamiętać o uważnym i delikatnym przycinaniu pędów, aby nie uszkodzić liści storczyka. Storczyka po przekwitnięciu podlewa się w taki sam sposób, w jaki podlewa się go w okresie kwitnienia. Roślinę w fazie wzrostu warto wspomóc w rozwoju odpowiednio ją pielęgnując i nawożąc.

   

  Storczyki to przepiękne rośliny. Zanim jednak zakupi się pierwszy egzemplarz, warto dowiedzieć się jak dbać o orchidee i jak je pielęgnować, aby cieszyć się urodą rozwijających się kwiatów. Warto pamiętać, że są to rośliny potrzebujące uwagi i mające swoje wymagania. Kiedy jednak pozna się arkana uprawy storczyków, można zamienić swój parapet w iście egzotyczną dżunglę.

  Share.

  Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.

  Leave A Reply