Morwa biała – uprawa i pielęgnacja. Odmiany, sadzenie, przycinanie, nawożenie, kwitnienie morwy białej

Morwa biała była niegdyś bardzo chętnie uprawiana w ogrodach. Na jakiś czas odeszła jednak w zapomnienie, by w ostatnich latach znowu odzyskać popularność. To atrakcyjne drzewo lub wysoki krzew rodzi jadalne, smaczne owoce. Zastanawiasz się, jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę, aby rosła piękna i zdrowa? Czytaj dalej!

Jak wygląda morwa biała? 

Morwa biała to wysoki krzew lub niewielkie drzewo, które może osiągnąć nawet 15 metrów wysokości. Podobnie jak berberys nadaje się na żywopłot. Naturalnie występuje w Azji, gdzie jest popularna od wielu wieków, głównie ze względu na jej owoce, będące cennym pokarmem dla jedwabników.

Kwiaty morwy białej są niewielkie, o lekko żółtawym zabarwieniu. Tworzy duże, jajowate, ale nieregularne liście o intensywnie zielonej barwie. Ich wierzchnia część jest błyszcząca, natomiast od spodu pokryte są włoskami. Owoce morwy białej dojrzewają w sierpniu. Są to duże niełupki, które przybierają różne barwy – mogą być białe, różowe, brązowe lub czarne.

Ze względu na tę różnorodność kolorów morwa biała często mylona jest z innymi odmianami z tej samej rodziny roślin.

Morwa biała – odmiany

Morwa biała należy do rodziny, która liczy kilkanaście podobnych do siebie gatunków drzew i krzewów owocowych, ale tylko ta jedna odmiana jest w stanie bez problemu wytrzymać w naszym klimacie. Charakteryzuje się wysoką odpornością na ujemne temperatury. Morwa czarna, znana ze swoich bardzo smacznych owoców, w polskim klimacie często przemarza. Co ciekawe, morwa biała występuje w kilku rodzajach.

Najbardziej znane rodzaje morwy białej to:

  • Pendula– ma charakterystyczną, parasolowatą koronę, długie, wiszące pędy i owoce w białym kolorze.
  • Macrophylla– ma wyjątkowo duże liście, dzięki czemu jest wykorzystywana do tworzenia żywopłotów.
  • Gerardi’s Dwarf – odmiana karłowa, dorasta do 2 metrów wysokości. Można uprawiać ją w pojemnikach. Ma podłużne, czarne, bardzo smaczne owoce.
  • Nana – odmiana karłowa charakteryzująca się gęstą, kulistą koroną. Rośnie powoli i zazwyczaj nie przekracza 1,5 metra wysokości. Owocuje niezbyt obficie, ale jest niezwykle ozdobna.

hiacynt

Morwa biała – W. Legutko

Morwa biała wymagania

Uprawa morwy białej nie należy do szczególnie trudnych. To roślina, która zaadaptuje się w większości miejsc. Można posadzić ją nawet na glebie kamiennej lub piaszczystej, choć najbardziej lubi żyzne podłoże o obojętnym odczynie.

Morwa bardzo dobrze znosi suszę oraz niskie temperatury. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu można ją sadzić nawet w mocno zindustrializowanej okolicy. Najlepiej rośnie na stanowisku mocno nasłonecznionym, ale poradzi sobie również w lekkim zacienieniu.

Morwa biała bardzo rzadko pada ofiarą szkodników czy chorób i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina również łatwo się rozmnaża, ponieważ tworzy liczne odrosty korzeniowe, które łatwo przyjmują się w nowym miejscu.

>> Poczytaj też: Jak dbać o drzewka i krzewy owocowe?

Uprawa morwy białej


Morwa biała potrzebuje sporo miejsca, o ile nie zdecydujesz się na uprawę odmiany karłowej. Pamiętaj również o tym, że owoce tej rośliny są silnie barwiące. Zrezygnuj więc z sadzenia morwy nieopodal kostki brukowej, aby nie narazić jej na zniszczenia.

Ważne W zależności od rodzaju morwy białej, który wybierzesz, zasady dotyczące pielęgnacji i przycinania mogą się nieco różnić.

Sadzenie

Morwę białą najlepiej posadzić na wiosnę lub jesienią. Sadzonki należy zaaplikować na stanowisko bezpośrednio po wykopaniu ich z ziemi – dziurę na roślinę najłatwiej wykopać szpadlem. Rozstawa będzie zależna od zastosowania. Jeśli chcesz stworzyć żywopłot, posadź morwę białą w odległościach co 2-3 metry. Jeśli nie zależy Ci na stworzeniu żywopłotu, to poszczególne sadzonki możesz posadzić nawet co 5 metrów od siebie.

Morwę sadzimy podobnie, jak w przypadku innych drzew owocowych – ziemia powinna być spulchniona i odchwaszczona. Młodą roślinę trzeba umieścić dość głęboko w glebie, aby mogła dobrze się ukorzenić.

ostry szpadel

Szpadel ostry IDEAL PRO – Cellfast

Podlewanie

Roślinę warto regularnie podlewać tuż po posadzeniu, jednak w późniejszych okresach nie powinna potrzebować dodatkowego nawodnienia. Morwa biała jest odporna nawet na bardzo uciążliwą, długotrwałą suszę. Oczywiście dodatkowe podlanie jej w czasie upałów na pewno nie przyniesie żadnej szkody, ale nie jest to w żadnym wypadku konieczne.

Roślina nie toleruje nadmiaru wody – wówczas może być bardziej narażona na ataki chorób grzybowych.

Nawożenie

Morwa biała doskonale radzi sobie pozostawiona sama sobie jednak, tak jak większość podobnych roślin, lubi glebę bogatą w cenne składniki odżywcze. Drzewa i krzewy można raz na jakiś czas zasilić nawozem organicznym w formie obornika. Dobrze sprawdzi się tu obornik granulowany AGRECOL, który zawiera aż 65% materii organicznej, nie wydziela przykrego zapachu i nadaje się do większości roślin ogrodowych.

Można także zastosować nawozy wieloskładnikowe i mineralne, ale nie należy przy tym przesadzać z ich dawkowaniem.

Kwitnienie 

Morwa biała kwitnie stosunkowo późno, bo dopiero w maju. Wówczas pojawiają się niepozorne, żółte kwiaty wydzielające bardzo przyjemny zapach. Drzewa i krzewy zaczynają owocować zazwyczaj dopiero po kilku latach od posadzenia. Ma to miejsce latem, z reguły na przełomie czerwca i lipca.

Przycinanie 

Krzewy morwy białej nie wymagają przycinania i można je pozostawić samym sobie. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą one wyrastać do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Jeśli zatem chcesz utrzymać morwę białą w ryzach, warto ją odrobinę przyciąć. W przypadku formowania morwy na żywopłot musisz liczyć się z tym, że będzie ona znacznie mniej obfita w owoce lub nie wyda ich wcale.

Kiedy przycinać morwę białą? Na pewno nie warto tego robić wiosną, ponieważ grozi to osłabieniem całej rośliny. Najlepiej przeprowadzić cięcie późnym latem, pod koniec sierpnia lub z początkiem września. Morwę można również przycinać na koniec zimy.  

Jak wykonać pierwsze cięcie? Najlepiej zrobić to jeszcze latem, skracając pędy boczne o około ⅓ ich długości. Słabe, przesuszone lub nisko położone fragmenty rośliny można całkowicie wyciąć. W celu uzyskania drzewa optymalnej wysokości, przycinanie warto przeprowadzać co roku. Skracaj  również zbyt długie i krzyżujące się gałęzie. Morwa biała wówczas będzie nie tylko lepiej się prezentować – zacznie też szybciej rosnąć. Do przycinania morwy idealnie sprawdzi się sekator kowadełkowy IDEAL.

>> Sprawdź naszą ofertę na Sekatory i nożyce

Uprawa morwy białej – podsumowanie

O czym jeszcze warto pamiętać? Choć jest to roślina mrozoodporna, przy występowaniu skrajnie niskich temperatur warto ją odpowiednio zabezpieczyć.

Morwa biała pochodzi ze znacznie cieplejszych regionów świata, przez co może nie poradzić sobie z siarczystym mrozem. Dotyczy to zwłaszcza młodych, niewielkich drzew oraz krzewów. Co ważne, morwa biała bardzo rzadko zapada na choroby i jest odporna na ataki szkodników. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się one zdarzyć. Morwa bywa porażana przez bakteriozę morwy, zgorzel pędów oraz plamistość liści, a ze szkodników zagrażają jej głównie przędziorki, misecznik śliwowy i tarczniki

Morwa biała to wdzięczna roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, więc nada się w sam raz dla początkujących ogrodników, a także dla tych, którzy narzekają na brak czasu potrzebnego do pielęgnacji roślin. Morwę można pozostawić praktycznie samą sobie, pamiętając jedynie o jej podstawowych potrzebach.

Mamy nadzieję, że nasz powyższy artykuł skutecznie zachęcił Cię do uprawy tej pięknej rośliny we własnym ogrodzie. A może szukasz innych inspiracji oraz przydatnych informacji z dziedziny ogrodnictwa? W naszych artykułach znajdziesz dużą dawkę wiedzy, którą warto wykorzystać. Sprawdź już teraz!

PS Przeczytaj nasz zbiorczy poradnik o tym, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe, takie właśnie jak morwa: Kiedy sadzić drzewka owocowe?


Jolanta Merda
Autorka artykułu
Fascynatka ochrony roślin i pasjonatka ich uprawy. Doskonale wie, że opieka nad rośliną nie sprowadza się tylko do nawożenia i podlewania. Szczególnie umiłowała sobie warzywa i zioła uprawiane w doniczkach, przez które uginają się parapety i półki w jej domu. Jej zdaniem w każdym domu i ogrodzie powinno być dużo zieleni, ponieważ wpływa to pozytywnie na ludzkie samopoczucie, czego sama jest doskonałym przykładem. Ukończyła studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku ochrona środowiska.