Od lat niezmienną popularnością wśród ogrodników cieszy się mieczyk, zwany potocznie gladiolą. Nie bez powodu chcąc przyozdobić ogród, sięgamy właśnie po niego – odwdzięcza się niesamowicie widowiskowymi kwiatami w wielu barwach (biały, różowy, łososiowy, bordowy, czerwony, żółty, kremowy, pomarańczowy, fioletowy; są też odmiany wielobarwne), jego okres kwitnienia jest bardzo długi, a po odpowiednim ścięciu może stać przez wiele dni w wazonie. 

  Ta imponująca, wielobarwna roślina przywędrowała do Europy wprost z gorącej Afryki, dlatego nie jest jej łatwo przetrwać nasze kapryśne warunki pogodowe. Uprawiając mieczyk ogrodowy najważniejsze jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu, uwzględniając jego preferencje. Poniżej postaramy się przybliżyć jego wymagania tak, aby uprawa stała się prostsza, przyjemniejsza i obfitowała pięknymi, okazałymi kwiatami.

  Popularne odmiany mieczyków

  Ze względu na swoją dużą popularność w ogrodach i szerokie zastosowanie we florystyce, mieczyk doczekał się wielu odmian, różniących się od siebie kolorami, wielkością kwiatów, ich kształtem i strukturą płatków. Hodowcy wciąż pracują nad nowymi odmianami, w wyniku czego corocznie rejestruje się ich około 100!

  Do wciąż najpopularniejszych i najczęściej wybieranych do ogrodów mieczyków  należą odmiany:

  • Bambino Vesuvio daje wyjątkowo duże i piękne kwiaty o  cudownej, fioletowo-różowej barwie,
  • Blue Tropic ozdabia ogrody kwiatami w lazurowych barwach,
  • Chocolate, jak sama nazwa wskazuje, ma zabarwione na czekoladowo kwiaty,
  • Opal, Amsterdam, White Properity to odmiany, w których kwiaty są barwy białej,
  • Dynamite łączy w sobie odcienie żółtego i fioletu, co daje nieprawdopodobnie oszałamiający efekt w ogrodzie,
  • Zizane, Drama, Princess Margaret Rose, Bizar to ciekawe, dwubarwne odmiany mieczyka, po które bardzo często sięgają hodowcy,
  • Green Star także cieszy się dużą popularnością, ze względu na żółto-zielone zabarwienie kwiatostanu,
  • Black Surprise to prawdziwa perełka pośród odmian mieczyka. Cieszy się wielkim uznaniem ze względu na swoją intensywną, bordową barwę kwiatów, sprawiającą wrażenie, jakby były zupełnie czarne,
  • Glamour Flevo Cosmic urzeka swoją różowo-zieloną barwą,
  • Tampico, Friendship, Marsjanka, Pulchitrude są odmianami w barwach intensywno-różowych,
  • Las Vegas ma wyjątkowe kwiaty o żółtych płatkach z czerwonymi brzegami,
  • Minarik Memory, Huze cechują się intensywnymi, amarantowymi odcieniami,
  • Olimpie to odmiana o pięknych, łososiowych kwiatach.

  W ofercie Legutko znajdziecie także następujące odmiany mieczyków: 

  • Mieczyk Jester o dwukolorowych kwiatach,
  • Mieczyk Frizzled Coral Lace o koralowych kwiatach z postrzępionymi brzegami,
  • Mieczyk Nori o kwiatach w dwóch chłodnych odcieniach fioletu,
  • Mieczyk Mon Amour odmiana o dużych kwiatach w pastelowych odcieniach różu i żółci, 
  • Mieczyk Plumtart o kwiatach w pięknym odcieniu fuksji 

  i inne. 

  Wymagania uprawowe mieczyków

  Na wstępie warto zaznaczyć, że mieczyk ogrodowy nie należy do najprostszych w uprawie roślin, dlatego warto podjąć odpowiednie przygotowania przed posadzeniem go w ogrodzie. Dzięki temu jego uprawa będzie prostsza, przyjemniejsza i mniej narażona na niepowodzenie, a jej efektem będą imponujące, wielobarwne kwiaty mieczyka.

  Ta roślina wprost uwielbia słońce, dlatego najlepsze będzie  stanowisko mocno nasłonecznione, jednak w miarę możliwości osłonięte przed wiatrem. Dobrze, jeśli mieczyk będzie miał podporę, dlatego na otwartej przestrzeni warto użyć palików, lub po prostu posadzić roślinę wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu kwiaty będą jeszcze okazalsze, a podparcie będzie stanowiło dodatkową osłonę delikatnej rośliny przed wiatrem. Podłoże, w jakim najlepiej odnajdzie się mieczyk to żyzna, mocno przepuszczalna gleba. Nie należy dopuścić do zastoju wody, dlatego, jeśli ziemia na wybranym stanowisku jest zbyt gliniasta i zatrzymuje nadmiar wody, warto przed rozpoczęciem sadzenia przygotować odpowiedni drenaż. Następnie należy odpowiednio nawieźć glebę, wykorzystując do tego naturalny nawóz: obornik, kompost, czy też przeorany nawóz zielony. Ten zabieg nie tylko wpłynie na odżywienie mieczyków, ale także poprawi strukturę gleby, rozpulchniając ją. 

  Uprawie nie sprzyja również zakwaszone podłoże, dlatego należy pilnować jego kwasowości. Optymalny odczyn pH będzie więc wahał się pomiędzy 6,5 – 7. Glebę bardzo kwaśną należy zwapnować jesienią poprzedzającą wsadzanie. Bulwy mieczyka nie tolerują także przesolenia.

  Mieczyki uprawa

  Jak uprawiać mieczyki, by cieszyć się ich pięknym wyglądem każdego roku? Sprawdzamy!

  Mieczyki – sadzenie

  Glebę pod uprawę mieczyków warto przygotować dużo wcześniej, planując ich wsadzenie nawet 2-3 lata do przodu. Należy ją wtedy dobrze nawozić obornikiem, aby była żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Natomiast jesienią poprzedzającą uprawę zaplanowane dla mieczyka stanowisko warto jeszcze porządnie odchwaścić. 

  Po odpowiednim przygotowaniu podłoża nadchodzi czas na sadzenie cebul. Najlepszą porą na tę czynność będzie przełom kwietnia i maja, jednak można z tym poczekać nawet do końca czerwca – wtedy okres kwitnienia przedłuży się nawet do późnej jesieni. Uprawie mieczyka sprzyja sadzenie go w rządkach, przygotowując wcześniej odpowiednio głębokie otwory (około 10-15 cm). Należy pamiętać również o zachowaniu odległości pomiędzy bulwami, aby mieczyki nie rosły zbyt gęsto. 

  Przed wsadzeniem bulwy do ziemi należy ściągnąć łuski okrywowe, następnie kierując płaską stroną do dołu umieścić ją w przygotowanym otworze, zasypać ziemią i dokładnie podlać.

  Z tak zasadzonych bulw w niedługim czasie powinny wyrosnąć silne, okazałe rośliny.

  Podlewanie

  Podlewać mieczyki należy stosunkowo obficie w okresie wzrostu i kwitnienia, natomiast pod koniec lata, kiedy roślina powoli przygotowuje się do wegetacji, należy zaniechać podlewania. Nie powinno się moczyć liści ani tym bardziej kwiatów, dlatego mieczyki najlepiej jest podlewać małym strumieniem, bezpośrednio do podłoża. 

  Nawożenie

  Aby zapewnić roślinie duże i mocne kwiaty, należy pamiętać o regularnym jej nawożeniu. Mieczyk wprost uwielbia być dokarmiany! Najlepiej sprawdza się tutaj nawóz organiczny, jednak bez problemu można także sięgnąć także po nawóz mineralny – np. w płynie. Mieczyki należy nawozić regularnie: odpowiednio nawożona roślina odwdzięczy się licznymi i trwałymi kwiatostanami.

  Choroby i szkodniki 

  Chciałoby się rzec: a potem żyli długo i szczęśliwie” jak w bajce. Jednak bajki wkładamy na regał między książki, pamiętając, że w życiu nic nie jest idealne. Również uprawa pięknych mieczyków może zostać skutecznie zakłócona i utrudniona, jeśli przyplączą się natrętne pasożyty lub choroby.

  Mieczyk ogrodowy, choć należy do stosunkowo odpornych roślin, ma tendencję do zapadania na choroby. Do najczęściej rujnujących jego uprawę należą:

  • szara pleśń, wynikiem której na liściach pojawiają się brązowe plamy. W konsekwencji roślina gnije i obumiera. Idealnym warunkiem rozwoju tejże choroby są niskie temperatury i wilgoć, dlatego warto zapobiegać jej występowaniu, wcześniej zbierając i przygotowując do zimy bulwy. Profilaktycznie pod koniec lata można stosować odpowiednie opryski, które zmniejszają ryzyko pojawienia się szarej pleśni.
  • Zgnilizna twardzikowa to choroba grzybowa, w wyniku której liście żółkną i obsychają. W konsekwencji postępowania zgnilizny twardzikowej roślina gnije od dołu.
  • Fuzarioza prowadzi do żółknięcia i obsychania liści, brązowienia korzeni i pojawiania się czerwonych plam na bulwach. Ta choroba grzybowa bardzo łatwo się rozprzestrzenia, należy więc zainfekowane rośliny niezwłocznie po rozpoznaniu usunąć razem z zapasem ziemi dookoła.
  • Choroby wirusowe rozprzestrzeniane przez szkodniki, np. mszyce. W ich wyniku pojawiają się żółto-zielone plamy na liściach a kwiaty są powykręcane i zdeformowane. Zainfekowane rośliny rosną wolniej, późno kwitną. Możemy temu zapobiec, robiąc profilaktyczne opryski przeciw szkodnikom, natomiast jeśli zauważymy objawy, usuwając porażone rośliny, możemy znacznie ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie choroby.
  • Wciornastki, które długotrwale żerując na roślinie, mogą ją całkiem zrujnować, doprowadzając do obumarcia. Żywią się sokiem z mieczyka, dlatego na zainfekowanej roślinie można zauważyć jasne, połyskujące miejsca po wyssanym soku. Zarówno zapobiegawczo, jak i po wystąpieniu objawów warto stosować regularny oprysk przeciw tym nadgorliwym pasożytom.

  Mieczyki po przekwitnięciu 

  Mieczyk ogrodowy po przekwitnięciu wymaga odpowiedniej troski, aby w kolejnym roku również cieszył oko imponującymi kwiatami. Niestety, nie można zostawić go na zimę w gruncie, gdyż zbyt wrażliwa na niskie temperatury roślina po przemarznięciu obumrze. Z tego powodu, około miesiąc po przekwitnieniu bulwę należy wykopać. Ciekawostką jest, że bulwa mieczyka, jako jedna z nielicznych, obumiera corocznie po okresie kwitnienia, pozostawiając po sobie bulwę potomną, dlatego wykopując roślinę, należy pamiętać, aby nie uszkodzić tej młodej, jeszcze niedojrzałej bulwy.  Kolejnym krokiem będzie suszenie, które wymaga czasu i cierpliwości. Bulwy należy pozostawić w temperaturze pokojowej nawet na kilka tygodni, nie narażając ich w tym czasie na chłody czy przeciągi. Tak wysuszone bulwy przed zimowaniem muszą być jeszcze dokładnie wyczyszczone z resztek pędów, liści, łusek. Bez obaw, to zabieg bardzo prosty i mało czasochłonny, jeśli wykonamy go dokładnie w podanej kolejności. Niepotrzebne już resztki z łatwością oddzielą się od wysuszonej bulwy. Należy jednak uważać, aby podczas czyszczenia nie wyrzucić bulw przybyszowych. To małe kuleczki, które po oddzieleniu i przechowaniu razem z bulwami potomnymi, w przyszłości będą kwitnącymi, dorodnymi roślinami.

  Przygotowane do zimowania bulwy dobrze jest ułożyć w ażurowych skrzynkach lub workach jutowych, następnie przysypać suchym torfem i zostawić w spokoju do wiosny, pilnując, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajdują, oscylowała w granicach 4-8 stopni. Tak mogą spokojnie przeczekać okres mrozów aż do wiosny, kiedy znów zagoszczą w ogrodzie.

  Mieczyk ogrodowy dla starszych pokoleń symbolizuje szczęście i dobrobyt. Ta okazała, niepowtarzalna roślina nie bez powodu przyciąga wzrok i kradnie serca ogrodnikom. Przy zachowaniu odpowiednich warunków uprawy z trudnej, często problematycznej rośliny staje się wdzięcznym, niepowtarzalnym i niezastąpionym mieszkańcem ogrodu, zachwycając swoimi imponującymi, pachnącymi kwiatami we wszystkich kolorach tęczy. 

  Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów, w naszym serwisie znajdziecie mnóstwo nowinek i porad zarówno dla zaawansowanych, jak i zupełnie początkujących ogrodników. Z naszą pomocą uprawa Waszego ogrodu i roślin doniczkowych stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza niż kiedykolwiek.

  Share.

  Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.

  Leave A Reply