Maciejka to wdzięczny i nietrudny w uprawie kwiat, który uwodzi niepowtarzalnym zapachem. Sprawdzi się zarówno do uprawy w doniczce na balkonie i parapecie, jak i jako część przydomowej rabatki w ogrodzie. Z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać maciejkę, kiedy i jak ją sadzić, a także poznasz szczegóły dotyczące właściwej pielęgnacji i zagrożeń czyhających na rośliny.

  Maciejka, a właściwie lewkonia dwurożna (Matthiola bicornis), zwana też lewkonią długopłatkową (Matthiola longipetala), jest popularną jednoroczną rośliną ozdobną z rodziny kapustowatych. Przywędrowała do nas z terenów Afryki Północnej, Azji Zachodniej, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Grecji. Jest chętnie uprawiana na balkonach, werandach i w przydomowych ogródkach, głównie ze względu na swój intensywny, przyjemny i słodki zapach kojarzący się z letnimi wieczorami w ogrodzie.

  Pachnąca maciejka – kilka słów wprowadzenia

  Rodzaj Matthiola obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin zielnych, jednorocznych, dwuletnich, a także bylin. Najbardziej popularnymi są tu lewkonia letnia (Matthiola incana annua) oraz nasza maciejka, czyli lewkonia dwurożna, która ma około 30 odmian.

  Maciejka ma rozgałęzioną łodygę i osiąga wysokość 30-40 cm. Kwiaty maciejki mają zazwyczaj kolor różowy lub lawendowy, składają się z czterech podłużnych płatków, pośrodku których znajduje się jasne oczko. Charakterystyczne dla maciejki jest to, że kwiaty otwierają się dopiero wieczorem, urzekając swoim niepowtarzalnym zapachem. Roślina odznacza się też drobnymi, lancetowatymi, szarozielonymi listkami.

  CIEKAWOSTKA:
  Łacińska nazwa maciejki, Matthiola longipetala, pochodzi od nazwiska włoskiego botanika Pietro Mattioli’ego – u nas została po prostu spolszczona. Polska nazwa systematyczna rośliny, czyli lewkonia, wywodzi się z kolei od greckiego słowa leukoion, oznaczającego białego fiołka.

  Jak pachnie maciejka? Zapach jest słodkawy, niektórym kojarzy się z orientem, w którym przebijają korzenne przyprawy z domieszką wanilii. Co więcej, zapach maciejki nie jest mdły – wprawdzie jest dość charakterystyczny i intensywny, ale nie jest mdły, kojarzy się z letnim wieczorem w ogrodzie; do tego działa uspokajająco i odprężająco, przez to też maciejka bywa nazywana kwiatem uzdrowiskowym. Warto jednak wiedzieć, że maciejka jest kwiatem niejadalnym.

  Maciejka – uprawa kwiatów

  Maciejka nie jest rośliną zbyt wymagającą w uprawie. Najlepiej przyjmie się w żyznej, spulchnionej, próchnicznej glebie o lekko zasadowym odczynie. Pamiętajmy, żeby nie sadzić jej w miejscu po innych roślinach kapustnych, ponieważ będzie się gorzej rozwijać. W przypadku uprawy maciejki w doniczce – na parapecie czy na balkonie – wystarczy, jeśli zaopatrzymy się w klasyczną ziemię dla kwiatów. Z racji tego, że lewkonia nie lubi stać w wodzie, w przypadku uprawy doniczkowej powinniśmy zadbać o odpowiedni drenaż.

  Maciejka lubi lekko wilgotne podłoże, dlatego powinniśmy regularnie ją podlewać niezbyt dużą ilością wody, pamiętając, by przy podlewaniu strumień wody nie był kierowany bezpośrednio na roślinę. Dobrym pomysłem jest zraszanie liści. Jak większość kwiatów, lewkonia wymaga do rozkwitu nasłonecznionego stanowiska – w półcieniu kwitnienie może być zaburzone.

  W sezonie, aby kwiaty były bardziej okazałe, możemy zastosować nawóz dla roślin kwitnących, jednak nie jest to konieczne przy dobrego rodzaju glebie. Przede wszystkim unikajmy nawozów z azotem, ponieważ takie mogą wprawdzie spowodować lepszy rozrost rośliny, ale jednocześnie osłabią kwitnienie.

  WSKAZÓWKA:
  Maciejka doskonale sprawdzi się uprawiana w przydomowym ogródku na rabatce. Z racji tego, że wizualnie nie jest zbyt okazała, dobrze posadzić ją w pobliżu innych, bujniejszych kwiatów. Ważne, aby były to kwiaty neutralne zapachowo lub o słabym aromacie, aby zapachy się ze sobą nie kłóciły lub nie okazały się razem zbyt intensywne.

  Maciejka źle znosi większe podmuchy wiatru, dlatego na otwartej przestrzeni powinniśmy ją sadzić w miejscach osłoniętych. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba naszych okien, tarasów czy altan, gdzie podczas wypoczynku urzekać nas będzie swoim pięknym zapachem.

  Kiedy siać maciejkę?

  Maciejka kwitnie od czerwca do września. Co więcej, nie powtarza kwitnienia. Oznacza to, że aby dłużej cieszyć się jej pięknym zapachem, należy ponawiać wysiew maciejki najlepiej co 2-3 tygodnie. Możemy wysiewać ją do doniczki lub pojemnika w przypadku uprawy domowej czy balkonowej lub bezpośrednio do gruntu, jeśli zdecydujemy się na przydomową rabatkę.

  Maciejkę siejemy w kwietniu lub maju (najlepiej pod koniec kwietnia), a do gruntu możemy ją wysiewać nawet do czerwca. Nasiona maciejki wysiewamy bezpośrednio do gruntu lub do pojemników, w których będzie już rosła, w rzędach, w odstępach ok. 30 cm od siebie. Roślina jest bardzo delikatna i mocno ukorzeniona, źle znosi przesadzanie, dlatego też powinna być zasiana od razu w miejscu docelowym. Jeśli chodzi o to, gdzie kupić nasiona maciejki, to bez problemu znajdziemy je w każdym sklepie ogrodniczym.

  Jak sadzić maciejkę?

  Maciejkę do ogrodu wysiewamy do wcześniej przygotowanej gleby. Stosujemy rowki w ziemi o głębokości ok. 1 cm oddalone od siebie o 20-30 cm. Po wysiewie podlewamy miejsce niewielką ilością wody i dbamy o to, żeby chwasty nie przeszkadzały kwiatom we wzroście.

  WSKAZÓWKA:
  W niektórych źródłach mogą pojawić się rozbieżności co do tego, na jaką głębokość siać maciejkę. Producenci nasion zalecają, aby maciejkę wysiewać na głębokości nie większej niż 1 cm.

  Po dwóch tygodniach powinny pojawić się siewki, które dobrze jest poprzerywać, pozostawiając odstępy pomiędzy roślinami na ok. 10 cm.

  Maciejka – zagrożenia i choroby

  Maciejka należy generalnie do dość odpornych roślin, jeśli chodzi o podatność na choroby. Bywa natomiast dość często atakowana przez szkodniki, głównie pchełki czy mszyce. W przypadku tych drugich ważna jest szybka reakcja i niedopuszczenie do rozmnażania się owadów w kolonie.

  Innym szkodnikiem dość często zagrażającym lewkoniom jest bielinek kapustnik, który składa jaja późnym latem. Jego gąsienice są w stanie niemal całkowicie pozbawić roślinę liści. Zauważone larwy należy wyzbierać, w ostateczności pozostanie nam usunięcie całych zaatakowanych roślin.

  WSKAZÓWKA:
  Aby pozbyć się mszyc z maciejek, można zastosować kilka sprawdzonych domowych sposobów, np. opryski z wyciągu z czosnku lub mniszka lekarskiego albo wywar z cebuli.

  Rzadziej dochodzić może do zakażenia roślin mączniakiem – świadczyć o tym będzie białawy nalot. Chore pędy w takim przypadku koniecznie należy usunąć. Z racji swojej delikatności i wrażliwości na nadmiar wody maciejka może być także narażona na zgniliznę podstaw łodygi, dlatego też pamiętajmy o umiarkowanym podlewaniu.

  Kwiat maciejki – podsumowanie

  Maciejka to popularny w naszym kraju jednoroczny kwiat, który możemy z powodzeniem uprawiać zarówno w przydomowych ogródkach i na działkach, jak i w doniczce na parapecie czy balkonie. Nie jest zbyt wymagająca w uprawie, a odpowiednio zadbana odwdzięczy się podczas letnich wieczorów pięknym bukietem zapachów, przypominających wizyty w letnim, egzotycznym ogrodzie.

  Maciejka w doniczce może być także świetnym prezentem, na przykład na pierwszą komunię czy z okazji Dnia Matki. Odpowiednio wcześnie wysiana może zakwitnąć jeszcze w maju. Zachęcamy do domowej uprawy maciejki i cieszenia się tym drobnym, ale uroczym i pachnącym kwiatem.

  Share.

  Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.

  Leave A Reply