Laurowiśnia – wymagania, uprawa, sadzenie, choroby

Laurowiśnia to wiecznie zielony, dekoracyjny krzew, który na wiosnę zakwita białymi, drobnymi kwiatami. Zarówno jego liście, jak i charakterystyczne, czarne owoce, są trujące dla ludzi. Mimo tego ciężko pozostać obojętnym na całoroczne piękno laurowiśni. Jakie są jej wymagania glebowe i uprawowe? O czym musisz wiedzieć, jeśli chcesz posadzić ją w swoim ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

Laurowiśnia wymagania

Laurowiśnia doskonale wygląda sama w sobie, jednak z reguły wykorzystuje się ją jako element bardziej złożonych kompozycji roślin. Często znajduje też swoje zastosowanie w formowaniu żywopłotów. Jeśli zdecydujesz się na uprawę tej rośliny we własnym ogrodzie, musisz pamiętać, że jest ona delikatna i kapryśna. Ma także spore wymagania uprawowe.

Laurowiśnia potrzebuje przede wszystkim żyznej, dobrze odżywionej gleby o odczynie obojętnym, ewentualnie lekko zasadowym. Najlepiej sprawdzą się podłoża piaszczysto-gliniaste, porowate, wilgotne i bogate w wapń.

A jak wybrać stanowisko dla tej rośliny? Laurowiśnia lubi zaciszne, półcieniste, a nawet zacienione miejsca. Należy ją także osłonić od wiatru. Co za tym idzie, doskonałe towarzystwo dla krzewu stanowią rozłożyste drzewa.

Laurowiśnia uprawa

Uprawa laurowiśni może przysparzać nieco trudności, jednak wprawionych ogrodników nie powinno to zniechęcić. Przy odrobinie odpowiedniej wiedzy każdy ogrodnik poradzi sobie z pielęgnacją laurowiśni.

Warto wiedzieć, że jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza, przez co doskonale radzi sobie nawet w warunkach miejskich i przemysłowych. Poszczególne odmiany mogą różnić się od siebie sposobem uprawy oraz wymaganiami. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na taką, która najlepiej odnajdzie się w warunkach panujących w Twoim ogrodzie.

Laurowiśnia sadzenie

Wybierając miejsce dla laurowiśni w swoim ogrodzie, upewnij się, że masz go wystarczająco dużo. To krzew, który rośnie szybko i bujnie, w niektórych przypadkach wzrasta nawet do 60 centymetrów rocznie. Optymalny odstęp między roślinami wynosi około metra długości. Jeśli planujesz utworzenie żywopłotu, może być on nieco mniejszy.

Laurowiśnię można sadzić do gruntu przez cały rok (oprócz oczywiście mroźnej zimy), jednak polecamy zrobić to na wiosnę lub jesienią. Pamiętaj o tym, żeby dokładnie spulchnić przed tym glebę. Następnie wykop duży dołek, do którego zmieści się cała bryła korzeniowa Twojej rośliny, a potem obsyp ją ziemią. Zadbaj o to, aby zrobić to starannie, unikając pozostawiania pustych przestrzeni.

Kiedy roślina zostanie już umieszczona na swoim miejscu, należy ją obficie podlać, możesz do tego wykorzystać wężowy zraszacz, jak np. zestaw do podlewania DISCOVER zawierający wózek i węża, a także niezbędne akcesoria, dzięki czemu sprawnie i wygodnie podlejesz wszystkie rośliny w ogrodzie.

Warto także obłożyć laurowiśnię ściółką z kory naturalnej – zapewni ona utrzymanie odpowiedniej wilgotności w glebie, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi krzewu. Młoda roślina może potrzebować regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie największych upałów i susz.

Nawóz do laurowiśni 

Czym warto nawozić laurowiśnię? W tym celu najlepiej użyć kompostu, który dostarczy glebie niezbędnych składników odżywczych, bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Tego typu nawóz charakteryzuje się też nieco łagodniejszym działaniem, dzięki czemu ryzyko przenawożenia rośliny staje się mało prawdopodobne. Nawożenie kompostem powinno się przeprowadzać wiosną i na jesień.

W przypadku laurowiśni możesz korzystać także z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach. Dobrze sprawdzą się nawozy mineralne bogate w azot, fosfor, wapń oraz magnez. Doskonały do zasilania krzewów jest nawóz do iglaków i tui AGRECOLPamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzać z dawkowaniem. Nadmiar niektórych składników mineralnych może źle wpływać na stan rośliny.

 

Laurowiśnia kwitnienie

Krzew laurowiśni kwitnie od kwietnia do maja. Jego białe, wysokie i ustawione ku górze kwiatostany składają się z drobnych, pięciopłatkowych kwiatów, które stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu.

Niestety, mają one małą odporność na przemarzanie i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych mogą opadać. Kiedy okres kwitnienia przemija, krzew pokrywa się obficie charakterystycznymi, czarnymi owocami o kulistym kształcie. Pamiętaj, że tak jak liście laurowiśni, są one trujące dla ludzi.

Laurowiśnia przycinanie

Laurowiśnia bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego można ją dowolnie formować. Cięcie należy przeprowadzać przy pomocy nożyc ogrodowych lub specjalistycznej pilarki. Jeśli przycinasz laurowiśnię na żywopłot, najlepiej zrób to w czerwcu oraz wczesną jesienią. Rozpocznij cięcie od usunięcia młodych pędów, a następnie zacznij formować górne partie krzewu. Pamiętaj, że żywopłot z laurowiśni powinien być nieco szerszy u podstawy.

Laurowiśni, która nie służy do formowania żywopłotu, nie trzeba przycinać co roku. Co kilka sezonów warto jednak podcinać najstarsze pędy – te, które ogołacają się przy podstawie. 

Laurowiśnia rozmnażanie

Rozmnażanie krzewu nie powinno sprawić Ci większych trudności. Najprostszym sposobem jest przeprowadzenie go poprzez pozyskanie półzdrewniałych sadzonek pędowych. Najlepiej pobrać je w lipcu lub sierpniu. Sadzonki możesz potraktować ukorzeniaczem typu AB (sprawdź: ukorzeniacz do zielonych AGRECOL), a potem umieścić w wilgotnej mieszance torfu i piasku. Roślinę przechowuj w ciepłym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Powinna zakorzenić się naprawdę szybko.

Laurowiśnię możesz też z powodzeniem rozmnażać przez odkłady – ten sposób warto wypróbować szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem. W tym przypadku wystarczy młody i elastyczny pęd przygiąć do ziemi – w miejscu, w którym styka się z podłożem warto delikatnie go naciąć – dzięki temu roślina szybciej się ukorzeni. Teraz przysyp pęd lekko ziemią, podlej i przyłóż kamieniem. Po upływie roku sprawdź, czy pęd się ukorzenił – jeśli tak, oddziel go od rośliny matczynej i posadź w nowym miejscu. 

Jednym z najprostszych sposobów rozmnażania laurowiśni jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe. W tym celu musisz wykopać roślinę z ziemi i podzielić ją w taki sposób, by każda część posiadała odpowiednią ilość korzeni. Następnie możesz posadzić sadzonki w wybraną część ogrodu. Najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna lub jesień. 

O czym jeszcze musisz pamiętać, jeśli chcesz, aby laurowiśnia w Twoim ogrodzie rosła bujna i piękna? Przede wszystkim zapewnij jej odpowiednią wilgotność. Regularne podlewanie jest kluczowe dla tego krzewu. Jednak i z tym nie należy przesadzać. Zbyt intensywne nawadnianie rośliny może skutkować gniciem systemu korzeniowego. Podlewaj zatem laurowiśnię obficie, jednak tak, by woda nie stała w podłożu. 

Laurowiśnia zimą

Jak laurowiśnia radzi sobie zimą? Warto wiedzieć, że nie wszystkie odmiany krzewu są mrozoodporne. Co więcej, nawet te, które mają większą tolerancję na ujemne temperatury, mogą przemarzać. Dotyczy to zwłaszcza młodych, delikatnych roślin. Starsze krzewy z reguły nie wymagają okrywania.

Laurowiśnię warto przykryć agrowłókniną jeszcze przed nadejściem pierwszych, ujemnych temperatur. Pamiętaj jednak, aby nie zasłonić jej przy tym dostępu do światła. To krzew wiecznie zielony, który potrzebuje promieni słonecznych także zimą. Przed pierwszymi przymrozkami laurowiśnię trzeba także obficie podlać, aby uchronić ją przed suszą fizjologiczną.

Laurowiśnia choroby

Krzew laurowiśni jest dość odporny na choroby oraz ataki szkodników. Problem może pojawić się wtedy, gdy roślina została posadzona w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Zbyt duża wilgotność często doprowadza wówczas do pojawienia się chorób grzybowych.

Laurowiśnię najczęściej atakuje mączniak prawdziwy. To grzyb, charakteryzujący się białym nalotem, który z czasem brązowieje. W wyniku ataku mączniaka na roślinie pojawiają się także nieestetyczne, czarne plamy. Zaatakowane części rośliny należy usunąć, a cały krzew spryskać odpowiednim preparatem.

Laurowiśnia narażona jest także na choroby grzybowe – np. dziurkowatość liści. W przypadku wystąpienia tej choroby również szybka reakcja oraz oprysk mogą uratować roślinę. Pamiętaj, że krzew może zostać zaatakowany także przez szkodniki – mszyce i gąsienice motyla wężowiaczka. 

Czy laurowiśnia jest krzewem trudnym w uprawie? Nieszczególnie, ale wymaga odpowiedniej wiedzy oraz uwagi. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom już wiesz, jak zająć się tą rośliną, aby mogła skutecznie zdobić Twój ogród przez cały rok. A może właśnie poszukujesz inspiracji oraz porad ogrodniczych? W naszych pozostałych artykułach znajdziesz sporą dawkę przydatnej wiedzy. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Poznaj inne rośliny doskonałe na żywopłot:


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.