Pelargonia jest jedną z najpopularniejszych roślin balkonowych, przez co nazywana jest królową balkonów i tarasów. Zamiast samodzielnie rozmnażać roślinę przez sadzonki, możemy ją wysiać z nasion. W tym artykule podpowiadamy, jak rozmnażać pelargonie oraz kiedy najlepiej zaplanować jej wysiew lub zasadzenie.

  Pelargonie w skrzynkach balkonowych i w ogrodach pokazują się już od połowy kwietnia i towarzyszą nam aż do przymrozków. Są to rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, mające duże i piękne kwiaty. Wprawdzie w sklepach możemy kupić gotowe sadzonki, ale my zachęcamy do samodzielnego rozmnażania pelargonii, zwłaszcza że nie jest to trudne, a roślina jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Pozostaje pytanie, jak i kiedy siać pelargonie, aby móc się cieszyć ich urokiem?

  Jak rozmnażać pelargonie?

  Jeżeli mamy już pelargonie, możemy zamiast nasion ze sklepu wykorzystać pędy naszych roślin. Pelargonie rozmnażamy poprzez odcięcie sadzonek w sierpniu lub wrześniu, dzięki czemu mają wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie. Jest to rozmnażanie wegetatywne, polegające na pobraniu sadzonek z rośliny matecznej.

  Inną metodą jest przechowanie przez zimę najlepiej kwitnących roślin i uzyskanie z nich nowych sadzonek. Jest to o tyle ciekawy zabieg, że większość osób myśli, że pelargonie są roślinami jednorocznymi, tymczasem są to kwiaty wieloletnie, które mogą ponownie zakwitnąć wiosną. Więcej o zimowaniu pelargonii dowiesz się tu: Jak przezimować pelargonie?

  Jak wygląda pozyskiwanie sadzonek z zimujących roślin? W lutym przenosimy pelargonie w miejsce o wyższej temperaturze i podlewamy. Od połowy lutego do połowy marca pobieramy z nich sadzonki, najczęściej z wierzchołków pędów, które odcinamy ostrym nożem bezpośrednio pod nasadą ostatniego liścia. Tak pobrane sadzonki umieszczamy w pojemnikach o średnicy 10-12 cm i stawiamy w jasnym miejscu w temperaturze 20-22°C. Ukorzenianie się trwa około 2-4 tygodni.

  Pelargonie rozmnażać możemy również przez nasiona. Niestety trwa to dłużej niż rozmnażanie przy pomocy sadzonek – rośliny zakwitają dopiero po 4-6 miesiącach od wysiewu. Zaletą wysiewu z nasion jest jednak to, że rośliny są bardziej odporne, zwarte i lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawy. Bez problemu znajdziemy nasiona pelargonii w sklepach i marketach ogrodniczych.

  WSKAZÓWKA:
  Warto wybierać nasiona oznaczane jako F1 – są to nasiona heterozyjne, które gwarantują uzyskanie kwiatów o cechach zgodnych z deklarowanymi przez producenta, dotyczących wzrostu, kolorze kwiatów itd.

  Przejdźmy zatem do najważniejszej kwestii, a więc kiedy najlepiej wysiewać pelargonie z nasion?

  Kiedy wysiewać pelargonie?

  Sezon na pelargonie rozpoczyna się już w drugiej połowie kwietnia. Jeżeli chcemy mieć balkon przyozdobiony kwiatami w maju, nasiona pelargonii najlepiej wysiać w terminie styczeń-luty. Bierze się to z tego, że okres od wysiewu do zakwitnięcia pelargonii wynosi od 4 do 6 miesięcy. Jeżeli rośliny wysiejemy później, otrzymamy kwiaty później. Niektóre źródła wskazują, że pelargonie można wysiewać już od grudnia (wtedy zakwitną wcześniej), jednak przez deficyt światła nie jest to rekomendowane – może to powodować, że rośliny będą mocno się wyciągać.

  Co do tego, kiedy nasiona pelargonii wykiełkują, to nasiona powinny wykiełkować już po 7-12 dniach, pod warunkiem utrzymania temperatury w okolicach 20-25°C. Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem temperatury kiełkowanie przyspiesza, jednak po przekroczeniu temperatury 30°C siła kiełkowania spada.

  Jak wysiewać pelargonie z nasion?

  Wysiew pelargonii z nasion jest bardzo łatwy. Przed wysianiem musimy pamiętać o tym, aby przez 24 godziny moczyć je w wodzie. Dopiero potem miękkie i napęczniałe nasiona wkładamy do doniczek, najlepiej o średnicy 10 cm, z odpowiednim podłożem, tu najlepiej sprawdzi się żyzna i przepuszczalna gleba. Nasiona przykrywamy cienką warstewką gleby i folią, która ma zapewnić wysoką wilgotność. Posiane i przykryte folią nasiona powinny zacząć kiełkować po 7 dniach. Folię usuwamy, gdy wykiełkują wszystkie siewki. Koniecznie zadbajmy o to, aby nasze młode roślinki miały zapewniony dostęp do wody – systematycznie je zraszajmy, a podłoże niech będzie stale wilgotne, ale nie mokre.

  Do doniczek, w których będą rosły do chwili wysadzenia na miejsce stałe, pelargonie przesadzamy, gdy mają po 2-3 liście.

  Kiedy sadzić pelargonie?

  Wprawdzie pelargonie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak wiatr, ale są roślinami bardzo wrażliwymi na niskie temperatury i zamierają przy spadku temperatury poniżej zera. Dlatego też z ich sadzeniem powinniśmy poczekać do chwili, kiedy nie występuje już ryzyko wiosennych przymrozków. Najlepiej pelargonie posadzić w okolicach 15 maja. W innym przypadku zadbajmy o to, aby schować je na noc do domu.

  Jak wygląda uprawa pelargonii, do jakiej ziemi należy ją sadzić i o co należy zadbać, dowiesz się z innego artykułu: Uprawa i pielęgnacja pelargonii krok po kroku.

  Wysiew i sadzenie pelargonii to zajęcie, z którym poradzi sobie każdy początkujący ogrodnik. Z zalet wystarczy wymienić, że nasiona pelargonii są tanie i łatwo dostępne, a rozsady zajmują niewiele miejsca. To idealne rozwiązanie, kiedy z jakichś względów nie możemy zimować roślin w domu albo też nasze dotychczasowe pelargonie nie były tak zachwycające, jakbyśmy chcieli i chcemy uzyskać nowe kwiaty. Rozmnażanie pelargonii z nasion to mniejszy nakład pracy przy ich produkcji! Zachęcamy więc do wysiewania własnych kwiatów i eksperymentowania z różnymi odmianami pelargonii.

  Share.

  Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.

  Leave A Reply