Kiedy sadzić pelargonie? Czy wybrać sadzonki czy nasiona? Jak je rozmnażać? Sprawdź!

Pelargonia jest jedną z najpopularniejszych roślin balkonowych, przez co nazywana jest królową balkonów i tarasów. Zamiast samodzielnie rozmnażać roślinę przez sadzonki, możemy ją wysiać z nasion. W tym artykule podpowiadamy, jak rozmnażać pelargonie oraz kiedy najlepiej zaplanować jej wysiew lub zasadzenie.

Pelargonie w skrzynkach balkonowych i w ogrodach pokazują się już od połowy kwietnia i towarzyszą nam aż do przymrozków. Są to rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, mające duże i piękne kwiaty. Wprawdzie w sklepach możemy kupić gotowe sadzonki, ale my zachęcamy do samodzielnego rozmnażania pelargonii, zwłaszcza że nie jest to trudne, a roślina jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Pozostaje pytanie, jak i kiedy siać pelargonie, aby móc się cieszyć ich urokiem?

Jak rozmnażać pelargonie?

Jeżeli mamy już pelargonie, zamiast nasion ze sklepu możemy wykorzystać pędy naszych roślin. Pelargonie rozmnażamy poprzez odcięcie sadzonek w sierpniu lub wrześniu, dzięki czemu mają wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie. Jest to rozmnażanie wegetatywne, polegające na pobraniu sadzonek z rośliny matecznej. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej ziemi – warto tu kierować się oznaczeniami producenta i wybrać np. ziemię do kwiatów balkonowych.

Inną metodą jest przechowanie przez zimę najlepiej kwitnących roślin i uzyskanie z nich nowych sadzonek. Jest to o tyle ciekawy zabieg, że większość osób myśli, że pelargonie są roślinami jednorocznymi, tymczasem są to kwiaty wieloletnie, które mogą ponownie zakwitnąć wiosną.

> Więcej o zimowaniu pelargonii dowiesz się tu: Jak przezimować pelargonie?

Jak wygląda pozyskiwanie sadzonek z zimujących roślin? W lutym przenosimy pelargonie w miejsce o wyższej temperaturze i podlewamy. Od połowy lutego do połowy marca pobieramy z nich sadzonki, najczęściej z wierzchołków pędów, które odcinamy ostrym nożem bezpośrednio pod nasadą ostatniego liścia. Tak pobrane sadzonki umieszczamy w pojemnikach o średnicy 10-12 cm i stawiamy w jasnym miejscu w temperaturze 20-22°C. Ukorzenianie się trwa około 2-4 tygodni.

Pelargonie rozmnażać możemy również przez nasiona. Niestety trwa to dłużej niż rozmnażanie przy pomocy sadzonek – rośliny zakwitają dopiero po 4-6 miesiącach od wysiewu. Zaletą wysiewu z nasion jest jednak to, że rośliny są bardziej odporne, zwarte i lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawy. Bez problemu znajdziemy nasiona pelargonii w sklepach, mamy je również w Plantet od sprawdzonych dostawców. Znajdziesz je tu: Nasiona pelargonii.

WSKAZÓWKA: Warto wybierać nasiona oznaczane jako F1 – są to nasiona heterozyjne, które gwarantują uzyskanie kwiatów o cechach zgodnych z deklarowanymi przez producenta, dotyczących wzrostu, kolorze kwiatów itd.

Przejdźmy zatem do najważniejszej kwestii, a więc kiedy najlepiej wysiewać pelargonie z nasion?

Kiedy wysiewać pelargonie?

Sezon na pelargonie rozpoczyna się już w drugiej połowie kwietnia. Jeżeli chcemy mieć balkon przyozdobiony kwiatami w maju, nasiona pelargonii najlepiej wysiać w terminie styczeń-luty. Bierze się to z tego, że okres od wysiewu do zakwitnięcia pelargonii wynosi od 4 do 6 miesięcy. Jeżeli rośliny wysiejemy później, otrzymamy kwiaty później. Niektóre źródła wskazują, że pelargonie można wysiewać już od grudnia (wtedy zakwitną wcześniej), jednak przez deficyt światła nie jest to rekomendowane – może to powodować, że rośliny będą mocno się wyciągać.

Co do tego, kiedy nasiona pelargonii wykiełkują, to nasiona powinny wykiełkować już po 7-12 dniach, pod warunkiem utrzymania temperatury w okolicach 20-25°C. Warto wiedzieć, że wraz ze wzrostem temperatury kiełkowanie przyspiesza, jednak po przekroczeniu temperatury 30°C siła kiełkowania spada.

Jak wysiewać pelargonie z nasion?

Wysiew pelargonii z nasion jest bardzo łatwy. Przed wysianiem musimy pamiętać o tym, aby przez 24 godziny moczyć je w wodzie. Dopiero potem miękkie i napęczniałe nasiona wkładamy do doniczek, najlepiej o średnicy 10 cm, z odpowiednim podłożem, tu najlepiej sprawdzi się żyzna i przepuszczalna gleba.

Nasiona przykrywamy cienką warstewką gleby i folią, która ma zapewnić wysoką wilgotność. Posiane i przykryte folią nasiona powinny zacząć kiełkować po 7 dniach. Folię usuwamy, gdy wykiełkują wszystkie siewki. Koniecznie zadbajmy o to, aby nasze młode roślinki miały zapewniony dostęp do wody – systematycznie je zraszajmy, a podłoże niech będzie stale wilgotne, ale nie mokre.

Do doniczek, w których będą rosły do chwili wysadzenia na miejsce stałe, pelargonie przesadzamy, gdy mają po 2-3 liście. Jako skrzynka do pelargonii znakomicie sprawdzą się te, które są podłużne i wąskie, jak na przykład skrzynka balkonowa LAMELA 80 cm w kolorze antracytowym.

Zobacz ciekawy materiał wideo o tym, jak i kiedy wysiewać pelargonie:

Kiedy sadzić pelargonie?

Wprawdzie pelargonie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne jak wiatr, ale są roślinami bardzo wrażliwymi na niskie temperatury i zamierają przy spadku temperatury poniżej zera. Dlatego też z ich sadzeniem powinniśmy poczekać do chwili, kiedy nie występuje już ryzyko wiosennych przymrozków. Najlepiej pelargonie posadzić w okolicach 15 maja. W innym przypadku zadbajmy o to, aby schować je na noc do domu.

Jak wygląda uprawa pelargonii, do jakiej ziemi należy ją sadzić i o co należy zadbać? Dowiesz się z innego artykułu:

> Poczytaj więcej: Uprawa i pielęgnacja pelargonii krok po kroku.

Wysiew i sadzenie pelargonii to zajęcie, z którym poradzi sobie każdy początkujący ogrodnik. Z zalet wystarczy wymienić, że nasiona pelargonii są tanie i łatwo dostępne, a rozsady zajmują niewiele miejsca. To idealne rozwiązanie, kiedy z jakichś względów nie możemy zimować roślin w domu albo też nasze dotychczasowe pelargonie nie były tak zachwycające, jakbyśmy chcieli i chcemy uzyskać nowe kwiaty. Rozmnażanie pelargonii z nasion to mniejszy nakład pracy przy ich produkcji! Zachęcamy więc do wysiewania własnych kwiatów i eksperymentowania z różnymi odmianami pelargonii.

pelargonia

Pelargonia rabatowa Raspbery Ripple Różowa 0,04g – Nasiona – W. Legutko

 

PS Pelargonie nie bez powodu są nazywane królowymi polskich balkonów. Znakomicie rosną i kwitną zwłaszcza na balkonach od strony południowej. Co warto tam jeszcze posadzić? Zachęcamy do lektury naszego poradnika: Kwiaty na balkon południowy – jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

  


Pelargonia rabatowa Gama F1 Pomarańczowa 0,05g - Nasiona - W. Legutko


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.