Jaskry w ogrodzie. Odmiany, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie

Jaskry to rośliny o wyjątkowo pięknych kwiatach w przeróżnych kolorach. Spotkać można jaskry barwy żółtej, różowej, fioletowej czy białej, a także o dwukolorowych kwiatach. Rośliny te uprawiać możemy w gruncie, a także w doniczkach. Będą ozdobą każdego ogrodu, balkonu czy tarasu. Uprawa jaskrów nie należy do najprostszych, zanim zatem się ją rozpocznie, warto się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedzmy się więcej o tych roślinach. 

Jaskry – popularne odmiany

Znanych jest ponad 400 gatunków jaskrów. Jedynie kilkanaście z nich występuje w Polsce w stanie naturalnym. Rosną one na mokradłach i torfowiskach, a także kiełkują w szczelinach skalnych. Gatunkiem z nich najpopularniejszym jest jaskier ostry (Ranunculus acris). Roślinę tę można uprawiać również w ogrodzie. Dorasta do 40-80 cm wysokości i zakwita pomiędzy majem a czerwcem. Kwiaty jaskra ostrego są nieduże i mają barwę żółtą. Gatunek ten wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. 

Innymi popularnymi odmianami jaskra są:

  • jaskier polny,
  • jaskier gajowy,
  • jaskier skalny,
  • jaskier górski,
  • jaskier bulwkowy,
  • jaskier kosmaty.

Wyjątkowo piękną i wartą uwagi odmianą jest jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus). Odmiana ta uprawiana jest w klimacie umiarkowanym jako roślina jednoroczna. W naturze jaskier azjatycki jest rośliną dorastającą do 30-40 cm wysokości. Roślina ta ma pierzaste, jasnozielone liście, kwiaty jej natomiast są pojedyncze i pięciopłatkowe, zwykle barwy czerwonej. W uprawie dominują krzyżówki tej odmiany, których kwiaty są zwykle jednokolorowe (białe, czerwone, żółte, filetowe lub pomarańczowe), ale bywają także kwiaty dwukolorowe lub cieniowane. 

W uprawie spotkać można ponadto liczne mieszańce i kultywary charakteryzujące się jeszcze bardziej efektownymi kwiatami. Umownie podzielone zostały one na cztery grupy:

  • jaskry tureckie (turbanowe) – o dużych, kulistych i pełnych kwiatach,
  • jaskry perskie – niskie, o prostych lub pełnych kwiatach,
  • jaskry francuskie – o kwiatach półpełnych,
  • jaskry peoniowe – o dużych i pełnych kwiatach.

Jaskier azjatycki – wymagania uprawowe

Stanowisko, na którym chcemy uprawiać jaskry azjatyckie, powinno być ciepłe, zaciszne i słoneczne. Uprawa uda się również na miejscach nieco bardziej chłodnych i zacienionych, słońce jednak jest ważne dla rozwoju kwiatów jaskra azjatyckiego. 

Jaskry azjatyckie najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5-7). Do uprawy jaskrów doskonale nada się zwykła, próchnicza ziemia ogrodowa. 

Jaskry nie są roślinami odpornymi na mróz. Na okres zimowy konieczne jest przeniesienie ich z ogrodu do pomieszczenia.

Uprawa jaskra azjatyckiego

Cebulki jaskra azjatyckiego można zasadzić już w marcu. Przed zasadzeniem dobrze jest je namoczyć przez kilka godzin w letniej wodzie, a także zaprawić środkiem grzybobójczym. Sadzonki umieszczać w gruncie należy dopiero od połowy maja. 

Jak sadzić jaskry? 

Sadzenie bulw jaskra azjatyckiego jest najprostszą metodą sadzenia tej rośliny. Przygotowane bulwy jaskra należy zakopać na wybranym stanowisku na głębokości około 5 cm w rozstawie 15×15 cm. Jeśli planujemy rozsadzanie roślin, najlepiej posadzić je w ażurowych doniczkach lub specjalnych osłonkach na cebulki. Dzięki nim łatwiej wykopiemy rośliny bez uszkodzenia jej korzeni. Dla ochrony przed ewentualnymi przymrozkami, rośliny warto po posadzeniu przykryć słomą lub liśćmi.

Konieczne jest utrzymywanie w glebie stałego poziomu wilgoci. W przypadku deszczowej wiosny nadmierne podlewanie spowodować może gnicie korzeni rośliny. Jaskry zasadzone w pierwszym terminie powinny zakwitnąć już na początku czerwca. Rośliny zasadzone w drugim terminie powinny natomiast mieć kwiaty wiosną następnego roku.

Inną metodą sadzenia jaskra azjatyckiego jest zastosowanie sadzonek tej rośliny. Sadzonki powinny zostać uprzednio zahartowane. Przy odpowiedniej, niezbyt niskiej temperaturze, można umieścić sadzonki w gruncie przy zachowaniu 15-20 cm odległości pomiędzy roślinami. 

Jaskra azjatyckiego można również wysiewać z nasion. Najlepiej zrobić to wiosną. Wysiewu należy dokonać do mieszanki torfu i ziemi darniowej (wymieszanych w proporcjach 1:2). Nasiona wysiewa się na powierzchni ziemi, a następnie przykrywa ok. 0,5 cm warstwą podłoża. Po 6-8 tygodniach od siewu, siewki powinny wytworzyć po 3-4 liście. Można wówczas przystąpić do pikowania, przesadzając młode rośliny do doniczek.

Rękawice ogrodnicze

Rękawice ogrodnicze zielone

Podlewanie i nawożenie jaskrów

Jaskier jest rośliną wymagającą odpowiedniego poziomu nawodnienia. Wrażliwy jest zarówno na nadmiar, jak i niedobór wody. Jaskier azjatycki wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Gleba, w której posadzona jest roślina, powinna być zawsze wilgotna.

Nadmierne podlewanie jaskra prowadzi do pleśni, zgnilizny korzeni i obumarcia rośliny. Przesuszenie z kolei skutkuje opadaniem główek kwiatów. Podlewanie jest szczególnie istotne w okresie kwitnienia oraz w czasie suszy. Po okresie kwitnienia można dawkę wody nieco zredukować. Po przekwitnięciu kwiatów podlewanie powinno się przerwać, aby łodygi zaschły, a pod ziemią wytworzyły się bulwy jaskra, które należy wykopać jesienią.

Oprócz zapewnienia jaskrowi azjatyckiemu nawodnienia konieczne jest również dostarczanie mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Przez cały sezon wegetacyjny co 10 dni należy stosować nawóz na bazie biohumusu – dobrze się tu sprawdzi BIOHUMUS Super Forte nawóz do roślin kwitnących na bazie wermikompostu produktu dżdżownic kalifornijskich. 

Wskazówka Jaskry rosnące w pomieszczeniach powinny być również co 2 tygodnie zasilane 0,1% roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Jaskry azjatyckie są roślinami podatnymi na ataki szkodników. Wobec tego warto zapobiegawczo opryskiwać rośliny biopreparatami. Dobrze jest również w tym czasie podawać też mocno rozcieńczony nawóz płynny. 

Kwitnienie jaskrów

Kwiatostan jaskra azjatyckiego składa się zazwyczaj z pięciu pojedynczych płatków, najczęściej w kolorze czerwonym. Dzięki modyfikacjom można jednak otrzymać pełne lub półpełne kwiaty w wielu kolorach.

Kwiaty jaskra azjatyckiego rozkwitają późną wiosną lub wczesnym latem. Mają one różne barwy: białą, żółtą, pomarańczową, czerwoną lub różową. Ogrodowe odmiany zazwyczaj są jednobarwne, choć zdarzają się też wielobarwne. Rośliny osiągają do 0,5 m wysokości i zazwyczaj tworzą 1-3 kwiatów na łodydze. Liście są zielone i pierzaste.

jaskier

Jaskier azjatycki żółty 7 szt. – W. Legutko

Jaskry – uprawa w doniczce

Jaskry są roślinami, które uprawiać można również w doniczce. Uprawa nie najlepiej sprawdza się w warunkach pokojowych. Znacznie lepiej rośliny czują się na balkonie, tarasie lub werandzie. Idealna jest dla nich temperatura 12-15°C, stanowisko musi być jednak widne. Ustawione w zbyt ciepłym lub niedoświetlonym miejscu jaskry azjatyckie zaczynają żółknąć i zasuszać pąki kwiatowe. Stają się również wiotkie. Jednocześnie są to rośliny wrażliwe na zbyt niską temperaturę. W razie przymrozków należy przenieść je do pomieszczenia.

Bardzo ważna również w tym przypadku jest stała wilgotność ziemi w doniczce. Dlatego jaskier wymaga regularnego podlewania. Ziemia powinna być przepuszczalna, o dość wysokiej zawartości składników pokarmowych.

Szkodniki i choroby jaskrów 

Jaskry podatne są na ataki szkodników. Pędy i liście atakowane są przez mszyce czy wciornastki. Oznaką szkodników są zauważalne kolonie owadów lub oznaki ich żerowania na liściach, np. w postaci srebrnych i białych przebarwień. Należy wówczas zastosować owadobójczy środek doglebowy. 

Roślina czasem może być atakowana przez mączniaka prawdziwego. Grzyb ten pojawia się najczęściej na roślinach, które posiadają już pierwsze kwiaty albo wykształcone pąki kwiatowe. Infekcja dotyka liście, szypułki kwiatowe oraz pąk. Kwiat jaskra ulega natomiast deformacji. W przypadku dostrzeżenia objawów porażenia grzybem należy usunąć chore liście, a następnie opryskać rośliny specjalistycznym preparatem zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku dużego nasilenia choroby warto usunąć porażone rośliny.

Ważne Pamiętaj o profilaktyce i ochronie jaskra przed mączniakiem prawdziwym. Istotne jest również używanie sadzonek z pewnego źródła, pobranych ze zdrowych roślin.

Warto uprawiać jaskry zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonach i tarasach. Rośliny te są wielką ozdobą każdego miejsca, w którym się znajdą, zwłaszcza przepiękne jaskry azjatyckie. Najlepiej w tym celu wybrać sprawdzone cebulki kwiatowe – takie znajdziesz w naszym sklepie.

Uprawiając jaskry, trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny trujące. Ich sok może podrażnić skórę, dlatego wszelkie czynności wokół jaskrów dobrze jest wykonywać w rękawiczkach. Jeśli zainteresował Was artykuł dotyczący uprawy jaskrów, to zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi uprawy kwiatów w naszym serwisie.

Szukasz inspiracji? Poznaj inne cebule do nasadzeń wiosennych i nasze poradniki:

 


Jaskier azjatycki czerwony 7 szt. - W. Legutko


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.