Jak uprawiać brokuły w ogrodzie?

Brokuł to warzywo znane głównie ze względu na swoje szczególne właściwości zdrowotne. Można go wkomponować w wiele dań, dlatego też często gości on na naszych stołach. Uprawa brokułów jest mocno rozpowszechniona w Polsce. Z powodzeniem można uprawiać go w przydomowym ogródku. Jak zacząć? Podpowiadamy!

Brokuł to bardzo zdrowe warzywo o udokumentowanych i potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych. Warto włączyć go do diety, a zwłaszcza uprawiać we własnym ogródku. Dzięki temu zyskamy zdrowe i ekologiczne warzywa, które można jeść na surowo lub przygotować z nich smaczne zapiekanki i zupy. Jak uprawiać brokuły? Okazuje się, że to proste. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki i informacje o wymaganiach uprawowych brokułów.

Odmiany brokułów

Brokuł to warzywo kapustne, które dotarło do naszego kraju wraz z Królową Boną. Jednak jego uprawa na szeroką skalę rozpowszechniła się w Polsce stosunkowo niedawno.

Do najpopularniejszych odmian brokuła zaliczamy:

Odmiany te różnią się od siebie wielkością, wysokością, okresem wegetacyjnym oraz barwą. Poszczególne odmiany mogą mieć także inne wymagania uprawowe.

Warunki uprawy brokuła

Uprawa brokuła w ogrodzie może sprawić nieco więcej trudności niż podstawowych warzyw, takich jak marchewka czy pietruszka. Mimo to powinien poradzić sobie z nią każdy bardziej doświadczony ogrodnik.

Wskazówka Uprawę brokułu warto zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Brokuł potrzebuje żyznego i nasłonecznionego stanowiska.

Gleba, na której zostanie posadzony, powinna mieć pH od 5,5 do 7. Bardzo ważne, aby podłoże nie było zbyt kwaśne. Brokuł źle znosi suszę, dlatego powinien mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność gleby. Nie może być ona jednak także zbyt mokra. Bardzo wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, na które brokuł jest szczególnie wrażliwy.

>> Dowiedz się, jakie wartości odżywcze mają brokuły i dlaczego warto je jeść

W jakim sąsiedztwie uprawiać brokuły? 

Brokułów nie należy sadzić w miejscu, w którym wcześniej rosły inne rośliny kapustowate. Może to powodować nagromadzenie chorób oraz szkodników, na które narażone są warzywa z tej rodziny. Dobry przedplon dla brokuła stanowią na przykład pomidory, ogórki, por, a także zioła i niektóre zboża, takie jak owies lub gryka. Brokuły można z powodzeniem sadzić w towarzystwie grochu, fasoli, szpinaku, buraków ćwikłowych. Brokuł polubi się także z ziołami – bazylią, tymiankiem lub kolendrą

Ważne Brokuły należy uprawiać z daleka od cebuli, czosnku, szczypiorku, marchwi, rzodkwi i rzepy.

Co ciekawe, doskonałym przedplonem dla brokułu jest pomidor, dlatego warto przyjrzeć się bliżej jego uprawie. Zachęcamy do przeczytania poradnika:

>> Dowiedz się, jak uprawiać pomidory w ogrodzie i na balkonie

Uprawa brokuła – siew i rozsada

Samodzielna produkcja brokuła z rozsady jest wymagająca. Chcąc zatem uprawiać brokuły, warto zaopatrzyć się w gotowe, zahartowane rozsady, np. sadzonkę Cezar 10 szt. W. Legutko. Najlepiej jest je umieścić w ziemi na przełomie marca i kwietnia. Okres wegetacyjny rozsady trwa około 50- 80 dni. 

Możemy też wykorzystać nasiona brokułu i przygotować uprawę samodzielnie, od A do Z. Dobrze w tym celu wykorzystać specjalny zestaw do rozsady brokuła, który zawiera łopatkę, zraszacz, paletkę i nasiona.

Pamiętajmy, aby nasiona pochodziły od sprawdzonego dostawcy, ponieważ tylko takie zapewnią obfite plony i powodzenie uprawy. Do wyboru mamy wiele rodzajów nasion, możemy wybierać bardziej klasyczne odmiany, jak i zdecydować się np. na ciekawy fioletowy brokuł Early Purple Sprouting.

>> Jeśli szukasz wysokiej jakości nasion, sprawdź naszą ofertę: Nasiona brokułu.

Pielęgnacja, zmianowanie i nawożenie brokuła

Brokuł to warzywo, które lubi żyzną glebę. Pod jego uprawę w ogródku warto zastosować nawozy pochodzenia naturalnego lub wieloskładnikowe nawozy bogate w fosfor oraz azot. Dobrze się tu sprawdzi organiczny nawóz do warzyw i rozsad AGRECOL, który ma optymalny skład, zapewniający roślinom dobry start i polecany jest zwłaszcza do przygotowywania rozsad.

Po przyjęciu się rozsady warto przeprowadzić nawożenie dolistne, które pomoże wzmocnić roślinę i rozbudować jej system korzeniowy.

Uprawę brokułów należy regularnie odchwaszczać, nawadniać oraz spulchniać glebę. Brokułów nie należy sadzić rok po roku w tym samym miejscu. Pomiędzy kolejnymi uprawami należy zachować przerwę nawet 4-5 lat.

Szkodniki i choroby brokuła


Szkodniki, które mogą zagrozić uprawie brokuła w ogródku to, między innymi: mszyca kapuściana, bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, piętnówka kapustnica, tantniś krzyżowiaczek, błyszczka jarzynówka, śmietka kapuściana oraz pchełka ziemna. Bardzo groźny dla rośliny może okazać się atak paciornicy krzyżowianki. Jej larwy uniemożliwiają wzrost oraz poważnie deformują warzywo.

Brokuły podatne są także na choroby. Szczególnie zagrażają mu grzyby. Brokuł podatny jest na szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, rdzę białą krzyżowych oraz czerń krzyżowych. Z tego względu bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiedni odczyn gleby, na której rośnie brokuł i stosować się do określonych wytycznych dotyczących jego pielęgnacji. Pomocne mogą się okazać także środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania szkodników oraz chorób roślin.

Kiedy zbierać i jak przechowywać brokuły? 

Brokuły można zbierać już po około 50-80 dniach od posadzenia sadzonek. Dokładny termin zbiorów jest jednak uzależniony od konkretnej odmiany. Najwcześniejsze plony mogą odbywać się już w czerwcu, natomiast te najpóźniejsze nawet w październiku. Brokuł jest gotowy do zbioru, kiedy ma dobrze uformowane, zwarte różyczki.

Świeże brokuły można przechowywać w lodówce maksymalnie przez 2-3 dni. To warzywo więdnie niestety dosyć szybko. Można je jednak z powodzeniem zamrozić, by wykorzystać je w późniejszym okresie do przyrządzenia pysznych i pożywnych posiłków dla całej rodziny.

Uprawa brokuła w ogródku nie należy do najtrudniejszych zadań. To warzywo ma całkiem duże wymagania uprawowe, jednak przy odpowiednim nawożeniu i pielęgnacji nawet początkujący ogrodnik jest w stanie z dużym powodzeniem uprawiać brokuły. Zachęcamy do śledzenia naszego poradnika i do zgłębiania wiedzy dotyczącej uprawy roślin i kwiatów. 

PS Innym równie chętnie uprawianym (i jedzonym) warzywem z rodziny kapustowatych jest kalafior. Napisaliśmy na jego temat osobny poradnik: Kalafior – uprawa, pielęgnacja i wymagania – zachęcamy do lektury!


Brokuł Early Purple Sprouting Fioletowy 1g - Nasiona - W. Legutko


Joanna Maciejewska
Autorka artykułu
Ogród od dziecka był jej bliski. Dziś łączy pracę z przyjemnością obcowania z roślinami. Na co dzień specjalizuje się w uprawie warzyw. Wyższe wykształcenie specjalistyczne uzyskała studiując na kierunku rolnictwo na PWSZ w Lesznie i ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.