Stwórz koci ogród – jak sadzić, uprawiać, pielęgnować i podlewać kocią trawę?

Kocia trawa jest cennym dodatkiem w diecie kota, do tego może być wspaniałą ozdobą domu czy ogrodu. Dzisiaj podpowiemy, jak sadzić ją w doniczce i ogrodzie, a przede wszystkim, jak wygląda pielęgnacja kociej trawy. Jest to o tyle ważne, że jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać w uprawie tej rośliny… Jakich? O tym w artykule.

Kocia trawa to nic innego jak specjalna mieszanka zawierająca starannie dobrane zboża, które mają sprzyjać zdrowiu kota. Znajdziemy w niej między innymi owies, pszenicę, żyto i jęczmień. Możemy kupić gotową mieszankę nasion lub też wybrać nasiona konkretnych zbóż samodzielnie, np. nasiona trawy owsianej (łac. Avena Sativa) czy pszenicy zwyczajnej (łac. Triticum Aestivum L.). Bez względu na wybór, uprawa z nasion jest bardzo prosta i w każdym przypadku wygląda tak samo. Do tego sama kocia trawa jest łatwa w pielęgnacji, a przy tym bardzo potrzebna kotu – czyści żołądek, wspomaga trawienie i pomaga w odkłaczaniu.

>> Sprawdź, dlaczego koty potrzebują kociej trawy: Kocia trawa jako przysmak dla kota i ozdoba – dlaczego warto ją mieć w domu?

Kocia trawa – warunki uprawy

Uprawa kociej trawy w warunkach domowych jest niezwykle prosta, dlatego poradzą sobie z nią nawet amatorzy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z nasionami czy też nie mieli dotąd domowego ogródka. Uprawę ułatwia dostępność nasion kociej trawy – możemy je kupić w sklepach zoologicznych, ogrodniczych, dyskontach i aukcjach internetowych. Należy zwrócić uwagę na skład mieszanki. Polecany jest zwłaszcza owies, jęczmień oraz żyto, natomiast w przypadku pszenicy należy być ostrożnym, bo nie każdy kot ją toleruje.

Wskazówka Zanim przystąpisz do wysiewu nasion i zaczniesz uprawiać kocią trawę, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania.

O czym należy pamiętać przy uprawie kociej trawy? Przede wszystkim o tym, że trawa dla kota potrzebuje dużo światła słonecznego podczas wzrostu. Jeśli chcemy ją wyhodować w domu, wówczas doniczkę z kocią trawą najlepiej umieścić na parapecie. W przypadku uprawy w ogrodzie poszukajmy dobrze nasłonecznionego miejsca, aby roślina miała bezpośredni dostęp do promieni słonecznych. Co do tego, jaką ziemię do uprawy wybrać, to kocia trawa nie ma specjalnych wymagań, zatem wystarczy uniwersalne podłoże (lekko kwaśne o pH 5,5-6,5).

Jak sadzić kocią trawę do doniczki?

Jeśli mamy już swoje nasiona, czas przygotować narzędzia pracy. Potrzebować będziemy doniczki lub innego pojemnika oraz ziemi, może być marketowa, uniwersalna. Jeśli nie mamy w domu ziemi, nic straconego – kocią trawę z powodzeniem można wysiewać na wacie lub ligninie. Zaletą kociej trawy jest to, że może rosnąć w pomieszczeniach przez cały rok. Ważne tutaj jest, aby utrzymywać wilgotne podłoże..

Wysiew nasion kociej trawy do doniczki w kilku krokach:

  1. Wsypujemy ziemię do doniczki, z reguły wystarczy na 4-5 cm wysokości w zależności od doniczki.
  2. Nasionami gęsto posypujemy ziemię i przykrywamy je cienką warstwą gleby. Ważne jest, żeby ziemi na wierzchu nie było za dużo, inaczej opóźnimy proces wyrastania naszej trawki.
  3. Delikatnie podlewamy.
  4. Dla lepszych efektów zalecamy przykryć doniczkę folią i zabezpieczyć recepturką.
  5. Odstawiamy w ciepłe miejsce, może być nasłonecznione.
  6. Kiedy kiełki zaczynają dochodzić do folii to znak, że trzeba ją odkryć i odstawić doniczkę w miejsce, gdzie rośliny spokojnie dojrzeją, z dala od kota, ponieważ może on zniszczyć kiełkujące roślinki. Jeśli chodzi o to, po jakim czasie można spodziewać się wykiełkowania nasion, z reguły trwa to 3-4 dni.
  7. Trawa jest gotowa do spożycia przez kota, kiedy rośliny osiągną wysokość ok. 10 cm, co zwykle trwa 10-14 dni.

Pamiętajmy o tym, że doniczka do uprawy kociej trawy powinna być ciężka, aby kot jej nie przesuwał w trakcie skubania. Jest to o tyle istotne, jeśli umiejscowimy ją na parapecie lub blacie kuchennym – unikniemy wtedy zrzucenia jej na podłogę.

kocia trawa

Kocia trawa 25g - Nasiona - W. Legutko

Wysiew i uprawa kociej trawy w ogrodzie

Jeśli decydujemy się na sadzenie kociej trawy w ogrodzie, powinniśmy to zrobić wiosną, kiedy miną już przymrozki. Wybierzmy nasiona lub mieszankę odpowiednią do hodowania na zewnątrz (powinno być to zaznaczone na opakowaniu). Pamiętajmy o tym, że trawa dla kota to też nie to samo, co trawa, którą hoduje się na trawnik!

Jak sadzić kocią trawę w ogrodzie w kilku krokach:

  1. Kocia trawa potrzebuje światła słonecznego do wzrostu, należy więc wybrać miejsce, w którym roślina będzie miała swobodny dostęp do światła.
  2. Nasiona kociej trawy wysiewa się bezpośrednio do gleby na głębokość około 5 mm. Jeśli sadzimy w rzędach, zachowajmy odstęp około 2 cm. Dobrze jest wyznaczyć miejsce na nasiona - można zamontować drewniany warzywnik W. Legutko, który jest zabezpieczony przed warunkami zewnętrznymi (impregnowany).
  3. Warto pomyśleć o ściółkowaniu. Może to powstrzymać chwasty, które konkurują z naturalnymi zasobami trawy i hamują jej wzrost.
  4. Glebę należy utrzymywać równomiernie wilgotną.
  5. Sprawdzajmy regularnie, czy nie ma szkodników i innych chorób. Szukajmy zwłaszcza mszyc i ślimaków.

Obok kociej trawy warto rozważyć zasadzenie innych roślin bezpiecznych dla kota. Wśród nich znajdują się rozmaite zioła typu tymianek, oregano, mięta. Nie powinno zabraknąć zwłaszcza kocimiętki i waleriany.

>> Przeczytaj też: Kocimiętka dla kota - co to jest i jak działa?

Jak pielęgnować kocią trawę?

Pielęgnacja kociej trawy w doniczce nie jest trudniejsza od pielęgnacji zwykłych roślin doniczkowych. To, na co szczególnie należy uważać, to podlewanie, ponieważ łatwo o przelanie i doprowadzenie roślin do przegnicia. Jak podlewać kocią trawę? Najlepiej dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby, aby zapobiec przemoczeniu roślin, przy pomocy zraszacza ogrodowego.

Wskazówka Uważaj, aby nie przelać przy podlewaniu kociej trawy, bez względu, czy hodujesz ją w doniczce w domu, czy w ogrodzie, ponieważ może to zniszczyć korzenie. Kiedy trawa zacznie więdnąć lub zmieniać kolor, posadź ją na nowo.

Od czasu do czasu możemy przycinać źdźbła trawy. Dlaczego? Koty chętnie będą skubać kocią trawę, ale aby pozostała stercząca i zachęcająca do chrupania, najlepiej obcinać około 1 cm co drugi tydzień, co zachęci ją do dalszego wzrostu. Pamiętajmy również o tym, aby regularnie dosiewać nasiona. Zaleca się, aby wysiew kociej trawy ponawiać co dwa tygodnie, aby zapewnić kotu dostęp do zawsze świeżej trawy. Warto również pomyśleć o odświeżeniu uprawy i co 3-4 miesiące zasadzać nasiona całkowicie na nowo, do nowej ziemi (po usunięciu poprzedniej).

zestaw nasion dla kota

Skrzyneczka koteczka - Nasiona - W. Legutko

Uprawa kociej trawy – podsumowanie

Na rynku znajdziesz dwa warianty gotowych mieszanek, a mianowicie w plastikowym pojemniku oraz w standardowej saszetce, jaką możemy spotkać przy wszystkich nasionach. Zachęcamy zwłaszcza do kociej trawy w torebkach, w duchu ekologii, ponieważ w ten sposób ograniczymy ilość plastiku. Ponadto gotowe mieszanki w pojemnikach mają często żelowe podłoże, przez które trawa jest słabo zakorzeniona i łatwo się wyrywa, zatem produkt szybko przestaje być zdatny do użytku.

Wysiew nasion kociej trawy z opakowania jest bardzo prosty – wystarczy wybór odpowiedniej doniczki i ziemi, a nawet jeśli jej nie mamy, spokojnie można wysiewać trawę do pojemnika z mokrą watą. Jest jeszcze inna korzyść własnej uprawy: samodzielnie sadząc trawę dla kota, można wybrać parę odmian lub zmieniać je co jakiś czas.

O kociej trawie warto pomyśleć, nawet kiedy nie mamy kota. Mieszanka traw ma ciekawy wygląd, a charakterystyczne, sterczące źdźbła mogą być ciekawą ozdobą w domu i w ogrodzie. Przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy chcieli przyozdobić stół na Wielkanoc, stworzyć własny świąteczny stroik lub wypełnić wolne przestrzenie w domowym ogrodzie.


Joanna Maciejewska
Autorka artykułu
Ogród od dziecka był jej bliski. Dziś łączy pracę z przyjemnością obcowania z roślinami. Na co dzień specjalizuje się w uprawie warzyw. Wyższe wykształcenie specjalistyczne uzyskała studiując na kierunku rolnictwo na PWSZ w Lesznie i ogrodnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.