Jak sadzić tulipany? Dowiedz się kiedy, jak gęsto i jak głęboko sadzić tulipany

O sadzenie tulipanów należy zadbać już jesienią, jeszcze przed nadejściem przymrozków. Tylko wtedy będziemy mogli się cieszyć tymi efektownymi kwiatami wiosną. Warto o to zadbać! Zwłaszcza że tulipany występują w rozmaitych kolorach, od jasnych pasteli po żywe odcienie, ale kwitną tylko przez kilkanaście dni w roku. Jak i kiedy sadzić tulipany? Podpowiadamy!

Tulipany znane są ze swoich odważnych kolorów i pięknych kształtów. Mają kwiaty w formie miseczki w niemal każdym odcieniu (nie ma tylko odmian czysto niebieskich). Tulipany mogą mieć kwiaty pojedyncze lub podwójne, z igiełkami lub skręcone, mogą być też pachnące lub bezzapachowe. Wyróżnia się 120 gatunków tulipanów i co najmniej 15 tysięcy odmian uprawnych. Żeby jednak cieszyć się ich pięknem, należy wiedzieć, jak uprawiać tulipany i jak je pielęgnować. W tym pomoże Ci nasz poradnik.

Kiedy kwitną tulipany?

Tulipany kwitną przez kilkanaście dni do 4 tygodni w roku, a okres wegetacji wynosi około 100 dni. Przeważnie okres kwitnienia wypada na marzec i kwiecień, przy czym liście i pędy zamierają dopiero w czerwcu. Niektóre tulipany kwitną wcześniej niż inne – wyróżnia się odmiany wcześnie kwitnące od końca marca do kwietnia, później mamy tulipany kwitnące w sezonie od kwietnia do maja oraz późno kwitnące w maju.

Ciekawostka Najwcześniej zakwitają tulipany Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana), które pochodzą z Turkiestanu. Ich kwiaty w żywym żółtym kolorze pojawiają się końcem marca. Pod koniec maja zakwitają tulipany z grupy Viridiflora z kwiatami z zielonymi przebarwieniami oraz tulipany z grupy liliokształtnych, które wykorzystywane są jako tulipany cięte.

Tulipany dzieli się na kilkanaście grup, które różnią się kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Dlatego też wprowadzając te okazałe kwiaty do ogrodu, warto wymieszać kilka grup, aby cieszyć się ich kwiatami od marca do maja.

donica mira zielona

Tulipan China Town różowy (j) 4 szt. - W. Legutko

Jak wybrać cebulki tulipanów?

To od cebulek zależy jakość i obfitość kwitnienia oraz zdrowy rozwój roślin. Cebulki tulipanów można kupić na sztuki lub w torebkach. Producenci na opakowaniach zamieszczają najważniejsze informacje, tj. odmianę tulipana, porę kwitnienia, typem wzrostu i wskazówkami co do uprawy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze cebulek tulipanów:

  • Cebulki tulipanów powinny być zdrowe, czyli jędrne, twarde i kształtne.
  • Nie obawiaj się cebulek bez łusek – nagie cebulki też są dobre.
  • Unikaj cebulek uszkodzonych i chorych, np. ze śladami pleśni.
  • Najlepszym okresem na zakup cebulek jest wrzesień i październik.

Wprawdzie kuszące mogą być oferty różnych marketów ogrodowych, gdzie cebulki tulipanów kupuje się na wagę, ale warto tu być ostrożnym. Dlaczego? Na takich stoiskach najczęściej dochodzi do wymieszania cebulek, co oznacza, że wiosną ogród może być niespodzianką i nie do końca wyglądać tak, jak chcieliśmy. Zalecamy więc ostrożność i zakup cebulek tylko od sprawdzonego dostawcy, w zabezpieczonym opakowaniu i z wyraźnie oznaczoną odmianą tulipana.

Innym sposobem na sadzenie tulipanów jest wykorzystanie do tego cebulek przybyszowych, które tworzą się obok macierzystych – to podstawowa metoda rozmnażania tulipanów z odmian hodowlanych. Jest to jednak metoda przeznaczona dla bardziej doświadczonych ogrodników.

Jak wygląda sadzenie tulipanów z cebulek przybyszowych? Jeśli mamy już zasadzone tulipany, to na koniec sezonu wegetacyjnego cebula macierzysta obumiera, ale obok niej pojawiają się cebulki przybyszowe, w tym największa zwana zastępczą. Jak pozyskać te cebulki?

Miesiąc po kwitnieniu (zwykle jest to koniec lipca), kiedy liście pożółkną, a łodyga uschnie, należy usunąć liście i łodygę oraz wykopać gniazda cebulek. Następnie usuwamy łuszczącą się zewnętrzną powłokę z cebulek i robimy oględziny, odrzucając te uszkodzone. Wybrane cebulki myjemy pod bieżącą wodą i suszymy. Osuszone cebulki można przechowywać w papierowej torbie, skrzynkach, pudełku – najważniejsze, aby trzymać je w chłodnym i suchym miejscu.

Kiedy sadzić tulipany?

Cebule tulipanów należy sadzić jesienią. Wiąże się to z tym, że gleba musi ostygnąć po letnim okresie, a jednocześnie jeszcze nie zamarznąć. Cebule przed nastaniem mrozów muszą się dobrze ukorzenić. W praktyce tulipany sadzimy od końca września do końca listopada. Optymalnym terminem jest tu wrzesień i pierwsza połowa października.

Wskazówka Przed sadzeniem cebulek tulipanów warto jest wymoczyć w roztworze środka grzybobójczego. Najlepiej sadzenie tulipanów wykonać od razu po zakupie cebul, ponieważ ich nieodpowiednie przechowywanie może wpłynąć na jakość uprawy.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jak sadzić tulipany wiosną, to odpowiedź jest prosta: tulipanów nie sadzi się wiosną. Bez zimna tulipany nie zakwitną, dlatego zdecydowanie należy poczekać do chłodniejszych miesięcy. Chłód jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia, ponadto zmniejsza ryzyko choroby grzybiczej zwanej pożarem/ogniem tulipanów (ang. tulip fire), która znika w chłodniejsze dni. Choroba ta wywoływana jest przez Botrytis tulipae i sprawia, że na roślinie pojawiają się brązowe plamy oraz poskręcane, zwiędłe i zniekształcone liście.

>> Poczytaj o innych kwiatach do nasadzeń jesiennych: Jak uprawiać i dbać o hiacynty?

Dodajmy też, że dla najlepszych efektów nie wystarczy posadzić pojedynczej cebulki. Postawmy na obfite kompozycje i nie bójmy się sadzić większej ilości kwiatów. Dobre rezultaty uzyskuje się sadząc tulipany w grupach po 5-7 sztuk – wtedy powstaną estetyczne kompozycje kwiatowe. Przy czym warto unikać sadzenia ich w rzędach, tulipany sadzimy w kępkach.

Na jaką głębokość sadzić tulipany?

Cebulki tulipanów sadzi się na głębokość będącą trzykrotnością ich wysokości, szpiczastym końcem do góry. Zasada ta odnosi się to do sadzenia tulipanów niezależnie od miejsca. Oznacza to, że na taką wysokość sadzi się tulipany w ogrodzie, na działce czy w doniczce.

Zaletą tulipanów jest to, że nawet jeśli cebulki zostaną posadzone zbyt płytko lub za głęboko, to też powinny wyrosnąć. Niestety może się okazać, że będą się łatwo przechylać lub nawet łamać, bo nie będą stabilnie tkwić w podłożu, dlatego to, jak głęboko sadzić tulipany, jest kwestią ważną i warto jej dopilnować.

Wskazówka Wysokie odmiany tulipanów, jak np. tulipany Darwina, mają duże cebulki i zwykle sadzi je się na głębokość ok. 15 cm. Mniejsze odmiany, jak tzw. tulipany botaniczne, wystarczy posadzić na głębokości około 10 cm.

Jeżeli zaś chodzi o to, jak gęsto sadzić cebulki tulipanów, to powinny się one znajdować w odległości minimum 5 cm od siebie. Ziemia powinna być lekka, dobrze przepuszczalna i wilgotna, najlepiej też wybrać dobrze nasłonecznione miejsce. Jeżeli sadzimy tulipany w doniczce, pojemnik postawmy w zaciemnionym i chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 5 stopni Celsjusza i nie spada poniżej zera.

Zadbajmy również o to, aby ziemia nie była zbyt mokra – cebulki, które stoją w wodzie ulegają zniszczeniu. Dodajmy, że tulipany bardzo dobrze rosną w doniczkach na beztorfowym, uniwersalnym kompoście.

>> Dowiedz się też: Jak uprawiać narcyy w ogrodzie i doniczkach? 

Jak sadzić tulipany z nasion?

Tulipany rozmnaża się na dwa sposoby: z nasion i wegetatywnie (przez cebulki). Druga metoda jest bardziej popularna, ponieważ nie wymaga specjalnych umiejętności. Natomiast rozmnażanie tulipanów przez nasiona jest bardziej angażujące, ponieważ wymaga monitorowania sadzonek.

Kiełkujące nasiona są delikatne, narażone na szkodniki, dlatego metoda ta polecana jest doświadczonym hodowcom, którzy w ten sposób mogą też opracowywać nowe odmiany, np. o ciekawych czy nietypowych kolorach. Proces uzyskiwania nowych odmian tulipanów jest długotrwały i często zajmuje od 3 do 5 lat.

Ważne Sadzenie tulipanów w amatorskich hodowlach (na działce, w ogrodzie itd.) odbywa się przez cebulki. Wysiew z nasion dotyczy kontrolowanych hodowli i wymaga zapylenia pyłkiem innego kwiatu.

Jeśli chodzi o termin sadzenia tulipanów z nasion, to tu ponownie najlepszym sezonem jest jesień i wysiew bezpośrednio do gruntu na głębokość 1-2 cm. Hodowcy wysiewają nasiona często do skrzynek lub doniczek, aby łatwiej zadbać o odpowiednie warunki do wzrostu. Ważne jest, aby utrzymywać niską temperaturę i unikać mrozu. Wiosną należy podlać i spulchnić podłoże.

Kolejną kwestią jest dbanie o przesadzanie roślin – młode tulipany przez dwa lata powinny rosnąć w jednym miejscu, a później być przesadzone w nowe miejsce. Przesadzanie powinno być powtarzane co rok.

Obejrzyj materiał wideo:

Jak sadzić tulipany w koszyczkach?

Jeżeli tulipany sadzimy w ogrodzie bądź na działce, najlepiej cebulki tulipanów umieścić w specjalnych koszyczkach. Koszyczki to nic innego jak ażurowe pojemniki z warstwą podłoża na dnie. Ich zadaniem jest ochrona cebulek przed gryzoniami, które mogą wyjadać cebulki lub je uszkadzać. Rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że cebulki nie zginą w ziemi, bo ich miejsce będzie widocznie zaznaczone, przez co latem będzie łatwiej je wykopać.

Można również sadzić cebulki tulipanów tradycyjnie, korzystając z sadzarki, która uławia robienie otworów.

Sadzenie tulipanów w koszyczkach polega na umieszczeniu pojemnika w ziemi. To w nim znajdują się zasadzone cebulki tulipanów, które umieszczamy w ziemi dokładnie tak samo jak zawsze, tj. na głębokość trzykrotnie większą niż wysokość cebul (10-15 cm), czubkiem do góry.

Warto tutaj zwrócić uwagę na wysokość koszyczka, bo może okazać się, że jest niewystarczająca dla danej odmiany tulipana. Wtedy zamiast koszyczka można wykorzystać produkcyjne doniczki z otworami na dnie lub inne pojemniki, w których należy własnoręcznie wykonać otwory. Otwory są potrzebne, ponieważ to przez nie cebulki będą wypuszczać korzenie.

Sadzenie tulipanów – podsumowanie

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin w ogrodach. Obecnie wyróżnia się ponad 100 gatunków tulipanów, przy czym według źródeł wyhodowano już ponad 15 tysięcy odmian tulipanów. Dobrze jest sadzić różne odmiany tulipanów, abyśmy mogli się nimi cieszyć do końca maja.

Ważna jest tutaj zasada: sadź jesienią, aby cieszyć się tulipanami wiosną! Żeby jednak tak się stało, warto zadbać o odpowiednie warunki uprawy, a zwłaszcza o właściwy termin sadzenia tulipanów i prawidłową głębokość cebulek w ziemi. Tylko w ten sposób zapewnimy właściwy rozwój roślin, które odwdzięczą się pięknymi kolorami i obfitym kwitnieniem.

PS Tulipany, hiacynty, narcyzy - to niejedyne kwiaty, które świetnie się prezentują posadzone przed wejściem do domu lub w ogrodzie frontowym. Zachęcam do sprawdzenia innych inspiracji w poradniku: Ogród przed domem - pomysłu na ogród frontowy. Co posadzić?

 


Tulipan Blue Diamond purpurowofioletowy 5 szt. - W. Legutko


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.