Hortensja ogrodowa – odmiany, sadzenie, uprawa, przycinanie

Hortensja ogrodowa to bardzo popularna roślina. Ze względu na swoją wyjątkową urodę, stanowi dekorację wielu ogrodów w całej Europie i na świecie. Hortensje naturalnie występują jedynie w Azji. Zastanawiasz się, jak uprawiać ją we własnym ogrodzie? A może chcesz dowiedzieć się, co zrobić, by jej kwiaty rosły piękne, zdrowe i bujne? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące hortensji ogrodowej znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Hortensje – odmiany

Na całym świecie występuje około 35 gatunków hortensji. Charakteryzują się one różnymi, bardzo atrakcyjnymi formami i kształtami. Mogą mieć kuliste, płaskie lub wydłużone kwiatostany. Co ciekawe, kolor hortensji zależy od odczynu gleby, na której rośnie. Jej kwiaty mogą przybierać barwę czerwieni, róży, bieli, a nawet błękitu. Najbardziej znaną odmianą tej rośliny jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Sporą popularnością cieszą się także gatunki krzewiaste, bukietowe i pnące. Różni je od siebie nie tylko aspekt wizualny, ale także sposób pielęgnacji oraz wymagania uprawowe.

Sadzenie hortensji

Ciesząca się największą popularnością hortensja ogrodowa należy do grona dosyć wymagających roślin, jednak nie powinno to zniechęcać do posadzenia jej we własnym ogrodzie. Odrobina niezbędnej wiedzy na temat jej potrzeb na pewno pomoże Ci osiągnąć oczekiwany efekt uprawy. 

O czym musisz pamiętać? Po pierwsze – stanowisko. Najlepiej sprawdzi się miejsce półcieniste i osłonięte przed silnym wiatrem. Ważne jest, aby zapewnić hortensji odpowiednią wilgotność – ziemia nie może ulegać przesuszaniu. Roślinę można uprawiać nie tylko we własnym ogródku, ale też na tarasie czy nawet na balkonie. Przy sadzeniu rośliny w ogrodzie, koniecznie zachowuj odpowiednio duże odstępy. W przypadku gęsto rosnących odmian powinny one wynosić co najmniej metr.

Wskazówka Świeżo posadzone hortensje warto obsypać ściółką. Zabezpieczy ona ziemię przed utratą wilgoci oraz zmniejszy ryzyko przemarzania korzeni jesienią i zimą.

Towarzystwo dla hortensji

Choć hortensje są piękne same w sobie, warto sadzić je w towarzystwie innych roślin, aby stworzyć ciekawą kompozycję w Twoim ogrodzie. Byliny, trawy ozdobne, krzewy liściaste i iglaste będą stanowić dla jej ozdobnych kwiatów bardzo dobre sąsiedztwo.

Hortensja doskonale prezentuje się także w towarzystwie niskich krzewów ozdobnych i krzewów różanych, a także roślin wrzosowatych. Lubi zwłaszcza towarzystwo berberysu w ogrodzie, dlatego warto zaplanować go w aranżacji.

>> Dowiedz się więcej: Jak uprawiać berberys w ogrodzie?

Ziemia do hortensji

Jaka ziemia będzie najlepsza do sadzenia hortensji? Przede wszystkim dobrze zdrenowana, żyzna, lekka i bogata w cenne składniki pokarmowe. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku gleby piaszczysto-gliniaste, które gwarantują dobrą przepustowość powietrza oraz optymalną wilgotność. Ubarwienie kwiatów będzie zależało od pH gleby. Podłoże kwaśne spowoduje, że zabarwią się one na niebiesko lub fioletowo. Z kolei gleba o odczynie zasadowym sprawi, że kwiaty staną się różowe.

Co zatem wybrać? Hortensje należą do roślin kwaśnolubnych, dlatego najlepiej kierować się tym wyznacznikiem. Dobrym wyborem będzie ziemia do roślin kwaśnolubnych Wokas, która zawiera mieszankę torfów, jest też wzbogacana, dzięki czemu zapewni optymalne warunki do wzrostu i rozwoju roślin.

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje można sadzić przez większość roku – od kwietnia aż do października. Jeśli zdecydujesz się na wysadzenie jej wczesną wiosną, koniecznie pamiętaj o jej regularnym, obfitym podlewaniu przez cały okres wegetacji. Z kolei, jeśli wybierzesz sadzenie hortensji jesienią, zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed przymrozkami. 

Pielęgnacja hortensji

Decydując się na uprawę hortensji, musisz wiedzieć, że jest to nie tylko szczególnie piękna, ale również dosyć wymagająca roślina. Należy dbać o jej stałe nawodnienie, a także odżywiać oraz prawidłowo pielęgnować, aby mogła rosnąć bujna i zdrowa.

Podlewanie hortensji


Podlewanie to najważniejszy element pielęgnacji hortensji. Jest to roślina szczególnie uwrażliwiona na brak nawodnienia – już nawet niewielki niedobór wody może powodować usychanie liści oraz kwiatów. Podlewanie hortensji jest bardzo istotne zwłaszcza w okresie jej rozwoju oraz w upalne dni. Podlewaj ją rano lub wieczorem, kierując strumień wody na ziemię i omijając liście. Używaj do tego odstanej wody lub zwykłej deszczówki. Warto wspomóc się tu pistoletowym zraszaczem.

Nawozy do hortensji

Jakie nawozy stosować do hortensji? Na rynku bez trudu znajdziesz takie, które są specjalnie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, np. nawóz do hortensji marki AGRECOL. Zazwyczaj są to wieloskładnikowe nawozy mineralne, które należy stosować dwa-trzy razy w ciągu sezonu letniego. W przypadku pielęgnacji hortensji dobrze sprawdzają się też regularnie używane nawozy płynne. Pod koniec lipca zaleca się zastosować nawóz fosforowo-potasowy. Pomoże on w zawiązywaniu się pąków kwiatowych oraz drzewieniu łodyg.

nawoz do hortensji

Nawóz do hortensji 0,75 l

Przycinanie hortensji 

Czy hortensję ogrodową należy przycinać? To pytanie, które zadaje sobie wielu ogrodników – zwłaszcza tych nieco mniej doświadczonych. A jakie jest na nie odpowiedź? Zdecydowana większość hortensji ogrodowych nie musi być przycinana. Pozostawione bez ingerencji wytwarzają bardzo zadowalające formy wzrostu. W okresie wiosennym warto jednak usunąć zeszłoroczne chore, złamane lub zbyt słabe pędy.

Rozmnażanie hortensji

Rozmnażanie hortensji nie jest skomplikowane i z pewnością uda się nawet mniej wprawionym amatorom ogrodnictwa. Można tego dokonać na kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym z nich jest rozmnażanie przez odkłady. Jak to zrobić?

Wystarczy, że przeciągniesz długi pęd z wykształconej już rośliny i przygniesz do ziemi. Należy w tym miejscu wykonać niewielkie zagłębienie. Następnie należy skierować do niego pęd i przykryć go ziemią oraz obciążyć kamieniem. W następnym sezonie wystarczy odsłonić odkład i oddzielić go od krzewu. Aby tak wytworzona sadzonka wykształciła gruby i mocny system korzeniowy, warto umieścić ją w dużej doniczce i przesadzić na miejsce w ogrodzie kolejnej wiosny.

To jednak niejedyna metoda rozmnażania hortensji. Można do tego użyć także sadzonek pędowych zdrewniałych lub zielnych pobieranych z rośliny macierzystej.

Wskazówka Hortensja jest chętnie wykorzystywana na kwiaty cięte. Zdarza się, że wypuszcza ona korzenie w wazonie. Tak ukorzeniony pęd warto posadzić do doniczki wypełnionej ziemią, by potem znaleźć dla młodej hortensji miejsce w ogrodzie.

Hortensja na balkonie

Przy odrobinie niezbędnej wiedzy uda Ci się uzyskać piękne kwiaty hortensji także na balkonie lub tarasie. W takim wypadku roślinę należy posadzić w doniczce o pojemności co najmniej 10 litrów. Koniecznie musi być ona wyposażona w odpływ. Hortensja, choć bardzo lubi porządne nawodnienie, nie powinna stać w wodzie. Może to sprzyjać gniciu jej korzeni. Wraz ze wzrostem hortensję trzeba przesadzać do coraz większych pojemników.

Na balkonie należy ustawić ją w zacisznym, chronionym od silnego wiatru miejscu. Pamiętaj także o tym, że roślinę, która nie zimuje w gruncie, należy przenieść do pomieszczania jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Hortensję można przechowywać w garażu, piwnicy, czy nawet w domku narzędziowym. Ważne, aby było to miejsce, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie kilku stopni powyżej zera. Zimującą hortensję należy od czasu do czasu skąpo podlać, a w lutym przenieść do jasnego miejsca, aby przygotować ją na nadchodzący sezon wegetacyjny.

Dlaczego hortensje nie kwitną? 

Hortensja ogrodowa, w przeciwieństwie do odmiany bukietowej, kwitnie na pędach zeszłorocznych. Właśnie dlatego w wielu przypadkach najlepiej nie przycinać wcale rośliny, a jedynie pozbywać się zaschniętych i słabych kwiatostanów. Przemarznięcie lub wycięcie pędów to najczęstsza przyczyna braku formowania się nowych pąków kwiatowych. Kolejnym powodem, dla którego hortensja w Twoim ogrodzie nie kwitnie, może być niedostatecznie nasłonecznienie, a także brak optymalnego nawodnienia podłoża. Jeśli natomiast roślina ma zżółknięte liście, może to wskazywać na zbyt zasadowy odczyn gleby, który przyczynia się do osłabienia rozwoju hortensji.

PS Polecamy również do uprawy inne rośliny kwaśnolubne. Szczególnie urokliwy jest rododendron, czyli różanecznik.

>> Dowiedz się więcej: Rododendron - sadzenie, uprawa i pielęgnacja


Nawóz krystaliczny do hortencji niebieskiej 0,25 kg - Agrecol


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.