Hiacynty – jak uprawiać i dbać o hiacynty? Jak wygląda pielęgnacja hiacyntów po przekwitnięciu?

Hiacynty są ozdobą ogrodów, balkonów i parapetów. Te atrakcyjne, różnobarwne kwiaty są dość łatwe w uprawie, jednak warto zapoznać się z kilkoma informacjami, które pomogą zadbać o nasze rośliny. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i w jaki sposób sadzić hiacynty, zarówno na gruncie, jak i w doniczkach, jak właściwie je uprawiać i pielęgnować, a także jakie są sposoby na to, aby cieszyć się z pięknych kwiatów przez wiele lat. Poznaj kolorowy świat tych urokliwych roślin!

Hiacynty to wieloletnie rośliny ozdobne, które przywędrowały do nas z terenów południowo-zachodniej Azji i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. W rodzaju Hyacinthus wyróżnia się jeden lub trzy gatunki (w zależności od ujęcia systematycznego), z czego na naszych terenach uprawiany jest tylko jeden z nich, a mianowicie hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis). Hiacynt wschodni naturalnie występuje na obszarach od Turcji po Palestynę. Do Europy trafił w XVI wieku.

Ciekawostka Nazwa „hiacynt” swój rodowód ma w greckiej mitologii. Według legendy dwaj greccy bogowie, Apollo i Zefir, rywalizowali o względy Hyacinthusa, cenionego spartańskiego młodzieńca. Podczas zawodów rzutów dyskiem Zefir lekceważony przez Hyakinthosa w gniewie i z zazdrości tak skierował rzucony dysk Apollina, że ten zranił śmiertelnie kochanka. Kwiaty, które rosły w miejscu śmierci młodzieńca, dziś nazywamy hiacyntami na jego cześć.

Jak wygląda hiacynt? Hiacynty należą do roślin cebulowych, z rodziny szparagowatych. Mogą osiągać do 40-50 cm wysokości. To bardzo atrakcyjne rośliny, o pięknych, intensywnie kolorowych kwiatostanach złożonych z dzwonkowatych kwiatów, wyrastających spomiędzy wąskich, długich liści. Charakteryzują się bardzo intensywnym, słodkim zapachem, który dla niektórych osób może być drażniący. Za to mają piękną barwę kwiatów – czerwoną, różową, pomarańczową, łososiową, żółtą, białą, niebieską i fioletową.

Najpopularniejsze odmiany hiacyntów

Obecnie można spotkać blisko 100 odmian hiacynta wschodniego (Hyacinthus orientalis) – jedynego uprawianego w Polsce gatunku tej rośliny. Jego odmiany można pogrupować przede wszystkim ze względu na kolor, ale także warto wyróżnić te o dużych, pełnych kwiatostanach.

Do najpopularniejszych odmian hiacynta wschodniego należą:

  • Hiacynty o niebieskich kwiatach, np. ‘Delft Blue’ albo ‘Blue Jacket’. Te dwie odmiany charakteryzują się sporych rozmiarów kwiatami w kolorze dżinsu, z jasnymi brzegami i ciemniejszymi odcieniami pośrodku.
  • Hiacynty różowe: mamy tu odmianę ‘Anna Marie’ z kwiatostanami o jasnoróżowym odcieniu, ‘Fondant’ z nieco ciemniejszymi kwiatami czy wyróżniający się bardzo jasnym, niemal białym kolorem ‘Chestnut Flower’.
  • Popularne odmiany karminowe to ‘Hollyhock’ o pełnych, rozetowych kwiatostanach czy ‘Jan Bos’, który czasem kwitnie też na ciemnoróżowo.
  • Hiacynty białe to np. popularny ‘Carnegie’, a także cenione przez hodowców ‘White Pearl’ czy ‘Madame Sophie’ z pełnymi, dorodnymi kwiatami.
  • Interesująca jest odmiana ‘Gypsy Queen’, charakteryzująca się ciekawą, łososiowo-pomarańczową barwą.
  • Popularne są także żółte hiacynty, a wśród nich ‘City of Haarlem’ o pięknych, gęstych, groniastych kwiatostanach, złożonych z bladocytrynowych kwiatów.
  • Ciekawą barwę ma też fioletowo-purpurowy hiacynt ‘Amethyst’.
Ciekawostka W 2005 roku hodowcom udało się uzyskać niespotykaną wcześniej odmianę hiacynta w kolorze czarnym – ‘Midnight Mystique’.

Innym gatunkiem, niezwiązanym genetycznie z hiacyntem wschodnim, jest hiacynt kalifornijski (Brodiea). Charakteryzuje się pięknymi dzwonkowatymi kwiatami, zebranymi w luźne baldaszki. Kwitnie najczęściej na niebiesko, rzadziej fioletowo-niebiesko, a nawet biało.

hiacynt

Hiacynt mieszanka 15 szt. – W. Legutko

Hiacynty – warunki uprawy

Hiacynty należą do roślin stosunkowo mało wymagających w uprawie. Jeśli chodzi o warunki glebowe, powinniśmy zapewnić im ziemię użyźnioną, najlepiej próchniczną, nie kwaśną (pH zbliżone do obojętnego) i mało wilgotną. Aby rośliny miały zapewnioną odpowiednią ilość składników odżywczych, najlepiej przed wysadzeniem dodać do gleby nieco ziemi kompostowej. W późniejszym okresie wzrostu nie ma konieczności dalszego nawożenia.

Wskazówka Cebulki hiacyntów mogą podrażniać skórę, dlatego przy obchodzeniu się z nimi noś rękawiczki. Pamiętajmy również o tym, by hiacyntów nie sadzić na stanowisku po pomidorach, truskawkach i ogórkach.

Hiacynty należą do kwiatów kwitnących wiosną, dlatego preferują nasłonecznione stanowiska (ewentualnie lekko zacienione). Generalnie są to kwiaty z mocnymi łodygami, po ukształtowaniu odporne zarówno na mróz, jak i wiosenne i letnie ulewy, chociaż cebulki wrażliwszych odmian możemy po posadzeniu przykryć specjalną włókniną, warstwą słomy lub gałęzi. Najlepiej też wybierzmy dla naszych roślin miejsce osłonięte od wiatru.

Hiacynty w doniczkach najlepiej trzymać w jasnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza, a światło jest rozproszone.

>> Sprawdź też: Jak sadzić tulipany?

Kiedy i jak sadzić hiacynty w ogrodzie?

Hiacynty w ogrodzie sadzimy pomiędzy wrześniem a październikiem. Cebulki roślin umieszczamy w uprzednio przygotowanych otworach w ziemi o głębokości od 10 do 20 cm, zależnie od ich wielkości, oczywiście tzw. piętką do dołu. Odstępy pomiędzy dołkami powinny mieć od 15 do 25 cm. Dla ułatwienia sobie uprawy, zalecamy sadzenie cebulek w specjalnych osłonkach – gwarantuje łatwe i szybkie umieszczenie cebulek w odpowiedniej odległości i ich ochrony przed szkodnikami. Osłonki są w różnych rozmiarach, jedne z popularniejszych to osłonka na cebulki 230x210.

Wskazówka Dobrze jest przyjąć zasadę sadzenia cebulek na głębokość wynoszącej około trzech ich długości, ewentualnie podwójnej ich średnicy.

Zadbajmy wcześniej o podłoże pod hiacynty. Glebę należy dobrze oczyścić z chwastów, nasilić nawozem i głęboko przekopać. W ten sposób zapewnimy korzeniom warunki do swobodnego wzrostu. Jeżeli ziemia jest gliniasta lub ciężka, należy ją rozluźnić torfem lub piaskiem.

Warto również upewnić się do do konieczności osłony. Niektóre odmiany hiacyntów mogą wymagać okrycia na zimę – wystarczy wtedy zwykła agrowłóknina, np. Agrimpex Agro Nova 3,2x10.

Kiedy sadzić hiacynty w domu?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę doniczkową, możemy przystąpić do sadzenia hiacyntów nieco później niż na gruncie, bo między wrześniem a listopadem – im wcześniej posadzimy rośliny, tym wcześniej zakwitną. Podobnie jak w przypadku uprawy ogrodowej, gleba dla naszych roślin powinna być żyzna – można użyć ziemi kompostowej wymieszanej z piaskiem. Pamiętajmy, by na dnie doniczek ułożyć warstwę drenażową, która umożliwi odpływ nadmiaru wody.

Jak sadzić hiacynty w pojemnikach:

  1. Wypełnij doniczkę z otworami ziemią ogrodową z dodatkiem piasku.
  2. Ostrożnie posadź cebulki, uważając, aby nie odłamać pędów.
  3. Przykryj cebulki ziemią. Wierzchołki cebulek powinny wystawać nieco ponad podłoże.
  4. Podlej wodą.
  5. Umieść w doniczkę w osłonce. Gotowe.

W większych donicach czy pojemnikach cebulki hiacyntów sadzimy w ten sposób, żeby się ze sobą nie stykały. Zarówno podczas sadzenia roślin w ogrodzie, jak i w warunkach domowych pamiętajmy, aby ziemia była lekko wilgotna. Posadzone cebulki przykrywamy grubą na centymetr warstwą gleby, podlewamy i umieszczamy w chłodnym miejscu do ukorzenienia na okres od 6 do 8 tygodni. Następnie, gdy zaczną pojawiać się pierwsze pąki, nakładamy na doniczkę papierowy stożek i wystawiamy roślinę do światła.

Pielęgnacja hiacyntów w domu i ogrodzie

Hiacynty kwitną na przełomie kwietnia i maja, ubogacając nasze ogrody i balkony pięknymi, kolorowymi kwiatami. Aby cieszyć się z dorodnych okazów naszych kwiatów, warto o nie odpowiednio zadbać.

Wskazówka W czasie kwitnienia, a także w okresie przekwitania, pamiętajmy o tym, żeby zapewnić naszym roślinom lekko wilgotne podłoże.

Jeżeli chodzi o to, jak dbać o hiacynta w domu, należy zaznaczyć, że uprawa hiacyntów w warunkach domowych nieco różni się od ogrodowej. Pamiętajmy, aby zapewnić naszym roślinom odpowiednią temperaturę (niezbyt wysoką, w okolicach 16-20 stopni Celsjusza) i wilgotność podłoża oraz należytą dawkę promieni słonecznych.

>> Sprawdź też: Uprawa narcyzów w domu i w ogrodzie

Jak podlewać hiacynty?

Hiacynty uprawiane w domu czy na balkonie podlewamy najlepiej do podstawki, aby woda nie uszkodziła cebulek. Po kilkunastu minutach odlewamy nadmiar wody. Dbamy o to, aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna, ale nie mokra. Jeżeli chodzi o częstotliwość podlewania hiacyntów, to zależy to od temperatury i wilgotności powietrza, ale zwykle podlewa się co kilka dni.

Pamiętajmy o tym, że zbyt intensywne nawadnianie hiacynta może doprowadzić do gnicia rośliny lub więdnięcia korzeni. Podczas podlewania kierujemy zawsze strumień wody na ziemię, aby uniknąć zamoczenia liści, co może spowodować ich poparzenie czy rozwój groźnych drobnoustrojów.

Jak dbać o hiacynty po przekwitnięciu?

Zazwyczaj w drugiej połowie maja rozpoczyna się okres przekwitania hiacyntów. Obserwujmy wówczas nasze rośliny i gdy liście całkowicie uschną, należy je usunąć (nie wolno robić tego wcześniej z uwagi na możliwość uszkodzenia czy osłabienia cebulki).

Kiedy hiacynt przekwitnie, a liście całkowicie uschną, należy delikatnie wykopać cebulki, usunąć z niej korzenie i obumarłe pędy oraz osuszyć. Tak przygotowane sadzonki przechowujemy w okresie zimowym w suchym i ciemnym miejscu (np. w kartonie lub papierowej torebce). Warto przejrzeć każdą cebulkę i zostawić tylko zdrowe – z uszkodzonych lub chorych sadzonek nie wyrosną nam już kwiaty.

Wskazówka Dobrze jest co roku zmieniać miejsce sadzenia cebulek, tak aby zmniejszyć ryzyko narażenia roślin na choroby czy działanie szkodników.

Hiacynt wodny czy w doniczce?

Poza klasycznymi hiacyntami rosnącymi w ziemi możemy także zdecydować się na tzw. hiacynty wodne, inaczej pływające. Hiacynt wodny wywodzi się z tropików Amazonii. Jak nazwa wskazuje, jest to pływająca roślina, o dużych, mięsistych liściach. Mimo że gatunkowo nie jest spokrewniona z tradycyjnymi hiacyntami doniczkowymi, jej atrakcyjnie wyglądające, zebrane w kłos kwiaty przypominają te znane z naszych ogrodów czy balkonów.

W odróżnieniu od hiacynta wschodniego jest to roślina jednoroczna, z przeznaczeniem głównie jako ozdoba do oczek wodnych. Hiacynt wodny zakwita jedynie w pełnym słońcu, przy temperaturze powietrza min. 24 stopni Celsjusza i temperaturze wody przynajmniej 20 stopni Celsjusza. Kwitnie najczęściej na liliowo.

Uprawa hiacyntów – podsumowanie

W ogrodach i domach możemy spotkać wiele różnych odmian hiacyntów, te o bardziej okazałych kwiatach i te z mniejszymi kwiatostanami. Przede wszystkim jednak hiacynty urzekają mnogością barw i odcieni, a także uwodzą swym intensywnym zapachem. Swoją popularność zawdzięczają łatwości i różnorodności co do możliwości uprawy. Z powodzeniem możemy sadzić je zarówno na gruncie, jak i do większych czy mniejszych doniczek, jesienią, ale też wiosną.

Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule każdy początkujący ogrodnik bez problemów poradzi sobie z uprawą tych pięknych wiosennych kwiatów, którymi możemy cieszyć się w warunkach domowych nawet w czasie zimowych mrozów.

PS Hiacynty zajmują mało miejsca, dlatego dobrze sprawdzą się do małych ogrodów. O tym, jakie jeszcze kwiaty warto posadzić, gdy nasz ogród nie jest wielki, dowiesz się z innego poradnika: Jak zaprojektować mały ogródek?


Hiacynt Miss Saigon fioletowopurpurowy 2 szt. - W. Legutko


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.