Forsycja w ogrodzie. Odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Okres, kiedy kwitną forsycje, jest tym czasem w roku, który wzbudza w nas najbardziej pozytywne emocje. Kwiaty forsycji, pojawiające się na przełomie marca i kwietnia, stanowią jeden z pierwszych zwiastunów budzącego się na wiosnę życia. Optymistycznej wiosennej aurze sprzyjają wszechobecne żółte krzewy. Jeżeli rozważasz uprawę forsycji w swoim ogrodzie, przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy sadzić, jak przycinać i jak prawidłowo zadbać o swoją roślinę. 

Forsycja – odmiany

Większość gatunków forsycji pochodzi z Azji. Roślina ta jest powszechnie uprawiana w Chinach i Japonii, a także w Korei. Jedynym gatunkiem dziko rosnącym na terenie Europy jest rzadko już spotykana forsycja europejska, która ze względu na niskie walory estetyczne (mniejsza ilość kwiatów, dominacja liści) jest również nieczęsto hodowana.

Słynny krzew forsycji z żółtymi kwiatami, który znamy z polskich ogrodów i parków, to tzw. forsycja pośrednia, która spopularyzowała się jako roślina ozdobna w ogrodach europejskich w XIX wieku. Z tego okresu pochodzi też jedna z najstarszych odmian forsycji – Densiflora.

Do krzewów najbardziej atrakcyjnych dla ogrodów przydomowych należą odmiany niskie, dorastające do ok. 1 m wysokości, takie jak: forsycja Mikador, Minigold, czy karłowata odmiana Maluch, wyhodowana w Polsce. Wyższe odmiany (2-3 m wysokości), jak np. Goldzauber, Karl Sax czy najpopularniejsza – Spectabilis, z powodzeniem mogą być wykorzystane do stworzenia pięknego żywopłotu.

Tutaj ciekawostka: do tworzenia żywopłotów możemy wykorzystać też inne krzewy, z czego najciekawsze to laurowiśnia oraz berberys. 

> Dowiedz się więcej, jak zrobić żywopłot z laurowiśni: Laurowiśnia – wymagania, uprawa, sadzenie

Na uwagę zasługuje też interesujący gatunek, jakim jest forsycja zwisła, której gałęzie zwieszają się w dół, tworząc girlandy kwiatów. To ciekawa propozycja dla tych, którym zależy na oryginalnym wyglądzie swojego ogrodu.

Kiedy kwitnie forsycja?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej odmiany naszego krzewu, warto zwrócić uwagę na to, kiedy kwitnie forsycja. Najwcześniej, bo na przełomie marca i kwietnia, obsypuje się kwiatami odmiana 'Goldrausch', a dość późno, bo nawet na początek maja, przypada okres kwitnienia forsycji w odmianie 'Lynwood'.

Wskazówka Osobom, które chcą jak najdłużej cieszyć się kwitnącym krzewem, polecane są natomiast odmiany o nazwach: 'Spring Glory' oraz 'Sunday'.

Warto jednak wiedzieć, że forsycja po przekwitnięciu nadal może cieszyć oko pięknem liści, które jesienią przybierają odcień złoty, czerwony lub buraczkowy w zależności od odmiany.

Wymagania forsycji 

Forsycja należy do roślin stosunkowo łatwych w utrzymaniu. Wymaga podstawowej pielęgnacji, która obejmuje podlewanie i regularne podcinanie krzewu. Nie ma też specyficznych potrzeb związanych z glebą – rozkwita najpiękniej w ziemi umiarkowanie wilgotnej, żyznej.

Wskazówka Młodsze forsycje należy nawadniać dość obfiie w czasie wzrostu oraz podczas suszy i upałów. Najlepiej robić to wężem ogrodowym.

Jeśli chodzi o umiejscowienie forsycji, najlepsze będą dla niej miejsca mocno nasłonecznione, choć roślina przetrwa również w półcieniu. Należy jednak liczyć się z tym, że im mniej słońca – tym mniej obfite kwitnienie forsycji. Ponadto, aby cieszyć się bogactwem żółtych kwiatów każdej wiosny, należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad. Przede wszystkim nie należy narażać forsycji na mocny wiatr, zastoje wody w glebie, a także przesuszenie. W tym celu należy wyściółkować podłoże korą, słomą lub torfem. O odpowiednie nawilżenie gleby dla forsycji trzeba zadbać szczególnie latem. 

Sadzenie forsycji 

W uprawie forsycji kluczowy będzie wybór odpowiedniego miejsca pod uprawę. Przede wszystkim należy kierować się w tej kwestii względami estetycznymi, ponieważ jak już wiemy, wymagania tej rośliny nie są wysokie.

Wybierając miejsce dla krzewu, warto wziąć pod uwagę kolorystyczną kompozycję otoczenia. Istotnym jest fakt, że kwitnienie forsycji rozpoczyna się przed pojawieniem się liści, a więc wczesną wiosną na gałązkach dominować będzie intensywny żółty kolor. Ze względu na to, właściwym towarzystwem dla tej rośliny będą mocne akcenty fioletowe, np. lilak czy hiacynt.

> Zobacz też: Jak uprawiać i dbać o hiacynty?

Krzewy cebulowe i byliny również stanowią atrakcyjną propozycję tego, co można posadzić obok forsycji. Odważne zestawienia różnorodnych roślin pomogą uniknąć monotonii w ogrodzie i urozmaicą jego wiosenną szatę. Dzięki charakterystyce swojego systemu korzeniowego forsycja dobrze znosi towarzystwo innych roślin i nie wchodzi z nimi w konkurencję, co daje szerokie możliwości aranżacji ogrodu. Wyższe odmiany żółtego krzewu, sięgające nawet 3 metrów, sprawdzą się doskonale także jako oryginalny żywopłot

Aby osiągnąć zadowalające efekty w uprawy naszych krzewów forsycji, trzymajmy się ściśle zasad, dotyczących sadzenia rośliny:

  1. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub niezbyt późną jesienią.
  2. Roślinę wysadzamy z dobrej jakości ukorzenionych sadzonek, które możemy kupić lub samodzielnie wyprodukować. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się już krzew forsycji, szybko możemy go rozmnożyć.
  3. Gotowe sadzonki pędowe umieszczamy w dobrze nawilżonej ziemi, w odległości ok. 20 cm  od siebie, zachowując przy tym półmetrowy odstęp od innych roślin.
  4. W wykopanym otworze możemy także umieścić warstwę drenażową żwiru.
  5. Jeśli zależy nam na szybkim wzroście rośliny, możemy użyć także nawozu – co jednak nie jest niezbędne. 

Forsycja uprawa

Postępowanie z krzewem forsycji jest stosunkowo proste. Niezbędne dla zachowania jego odpowiedniej kondycji jest cykliczne przycinanie go co sezon. Warto dowiedzieć się również, jak rozmnożyć forsycję, co pozwoli w przyszłości na samodzielne tworzenie nowych sadzonek pędowych. Poniżej zdradzamy tajniki obu tych prac ogrodniczych związanych z uprawą forsycji.  

Przycinanie forsycji 

Najlepszym momentem, kiedy należy przyciąć forsycję, jest okres na krótko po jej przekwitaniu, a więc w zależności od odmiany – koniec kwietnia lub maj. W tej kwestii musimy wykazać się cierpliwością. Jeśli na przykład zauważymy w okresie jesiennym, że nasz krzew jest mocno rozrośnięty, należy poczekać z cięciem forsycji do przyszłej wiosny. W przeciwnym razie nie będziemy cieszyli się pięknym żółtym kwieciem w kolejnym sezonie lub też kwitnienie forsycji będzie mocno ograniczone. Dzieje się tak, ponieważ roślina ta zawiązuje nowe pąki kwiatowe jesienią. Cięcie wykonujemy ostrymi nożycami ogrodowymi, pewnym i płynnym ruchem.

Ważne jest, aby cięcie forsycji wykonywać co roku, ponieważ nieprzycinany krzew będzie prezentował się mniej atrakcyjnie, ogołocony od dołu (kwiaty będą pojawiały się tylko na szczytach pędów). Jak więc przycinać forsycję? Należy pamiętać, aby obcinać tylko ok. jedną trzecią długości zeszłorocznych pędów. Dzięki temu krzew zdąży wytworzyć nowe pędy do kolejnego sezonu. 

donica mira zielona

Sekator nożycowy prosty IDEAL

Rozmnażanie forsycji 

Gałązki uzyskane podczas wiosennego przycinania krzewu możemy wykorzystać do rozmnożenia forsycji. Aby otrzymać sadzonki, wystarczy użyć ok. dziesięciocentymetrowe pędy, które następnie należy zakopać w lekkiej ziemi. Forsycja stosunkowo łatwo się rozmnaża i w ten sposób przygotowane sadzonki powinny ukorzenić się do końca sezonu. W celu wsparcia tego procesu możemy także zastosować ukorzeniacz

Choroby forsycji 

Forsycja, jak wiele roślin ozdobnych w naszych ogrodach, może zostać zainfekowana przez bakterie, wirusy czy grzyby. Do najpopularniejszych chorób forsycji należą wirus liściozwoju oraz bakteryjna plamistość liści. Ze względu na brak środków zwalczających wirusy, postępowanie w pierwszym przypadku polega na wspieraniu rośliny nawozami oraz przycinaniu chorych liści krzewu.

Wskazówka Warto prowadzić profilaktykę chorób forsycji, stosując nawozy oraz insektycydy (preparaty zwalczające insekty).

Gdy mamy do czynienia z innymi patogenami leczenie polega na spryskiwaniu liści odpowiednimi preparatami przeciwgrzybiczymi lub przeciwbakteryjnymi. Istotne jest także dbanie o to, by ziemia wokół krzewu nie była przemoczona, gdyż zbyt duża wilgotność może prowadzić do gnicia oraz rozwoju grzybów. 

Podsumowanie

Nieodłącznym elementem wczesnowiosennego polskiego krajobrazu są obficie kwitnące forsycje. Ta popularna, a przez to często niedoceniana roślina, jeśli zostanie odpowiednio pielęgnowana i estetycznie wkomponowana, może prezentować się bardzo efektownie na naszych działkach. Jeśli poszukujesz inspiracji do tego, co posadzić obok forsycji lub szukasz pomysłów, jak zaaranżować forsycję w swoim ogrodzie wśród innych roślin, koniecznie zajrzyj do pozostałych artykułów, z których dowiesz się, jak zadbać o piękno otaczającej Cię zieleni.


Sekator nożycowy IDEAL - Cellfast


Dorota Kowalska
Autorka artykułu
Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.