Dracena – odmiana, wymagania, pielęgnacja

Dracena jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Ma piękny wygląd, a jej uprawa jest prosta i udaje się nawet początkującym domowym ogrodnikom. W artykule znajdziesz kilka praktycznych rad dotyczących uprawy draceny. Jesteś ciekawy, jak ją uprawiać i pielęgnować? Zapraszamy! 

Dracena odmiany

Dracena występuje w ok. 40 gatunkach. Są wśród nich zarówno odmiany przypominające krzewy, jak i kilkumetrowe drzewa. Odmiany różnią się między sobą wielkością i rodzajem pnia, długością i szerokością liści oraz ich kształtem. Jedynie kilka gatunków dracen nadaje się do uprawy domowej.

Draceną najczęściej uprawianą w doniczkach jest pochodząca z Madagaskaru dracena obrzeżona (Dracaena marginata). Charakteryzuje się ona pióropuszem cienkich liści o ostrych końcówkach wyrastających z pnia rośliny. Liście są wewnątrz otoczone czerwono-brązowym lub jasnym paskiem.

Popularne odmiany draceny obrzeżonej różnią się zabarwieniem liści:

  • Magenta – jej liście są u nasady ciemnozielone, natomiast w środkowej i końcowej części mają ciemne, purpurowe brzegi.
  • Bicolor – ma dwukolorowe liście z kremowo – żółtym brzegiem.
  • Tricolor – jak sama nazwa wskazuje, ma trzykolorowe liściem z kremowymi i różowoczerwonymi paskami.
  • Colorama – ma różowoczerwone liście z cienkim, zielonym paskiem pośrodku.

Popularność w ostatnim czasie zyskała dracena Sandera (Lucky Bamboo). Sztywne, jasnozielone pędy tej odmiany przypominają pędy bambusa. Dracena ta ma wąskie, lekko skręcone liście a odcień pasków na liściach waha się od żółtego do czerwonego i brązowego. Niekiedy liście mają kremowobiałe brzegi. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie, gdyż może rosnąć w samej wodzie.  

Dracena deremeńska wonna (Dracaena deremensis) w warunkach domowych dorasta do wysokości dwóch metrów. Na cienkim pniu rośliny znajduje się rząd bujnych szerokich pęczków ciemnych lub żółtawych liści. Kwiatostany draceny deremeńskiej wonnej mają postać pędzli w kolorach zielonkawo – różowym lub kremowym. 

Dracena Godsefa (Dracaena godseffiana) przypomina szeroki krzew, pędy którego tworzą gałęzie. Liście draceny tej odmiany są owalne, błyszczące, jasnozielone z białymi rozmytymi obszarami. Wyrastają na cienkich gałązkach. Charakterystycznymi cechami tej odmiany są: brak pnia, obfity wzrost pędów na boki oraz kolorowe liście. Kwiaty draceny Godsefa mają kolor żółty, wyróżniają się też delikatnym aromatem. 

Dracaena aletrimis (Cordilina Rumph) to niewielkie drzewko o rozgałęziającym się pniu. Roślina tej odmiany ma wąskie u podstawy, faliste i wydłużone zielone liście z żyłkami i białymi krawędziami.

Dracena wonna (Dracaena fragrans) ma dość gruby pień oraz szersze, lancetowate liście mogące osiągnąć długość nawet metra. Kwiatostan rośliny tej odmiany ma kolor zielonkawo – biały i wydziela intensywny zapach.

Odmianami draceny wonnej są m.in. 

  • Massangeana – liście której mają szeroki żółty pasek pośrodku.
  • Victoria –  ma liście obrzeżone kolorem żółtym oraz z ciemnym zielonym paskiem idącym przez ich środek.
  • Rothiana – liście której są skórzaste i ciemnozielone z białym obrzeżeniem.

Dracena jest niezwykle popularną rośliną w domach, podobnie jak fikus. Obie te rośliny odnajdą się niemal na każdym parapecie. Pamiętajmy tylko o tym, że wolą stanowisko nasłonecznione, ze światłem rozproszonym; nie lubią mocnego i pełnego słońca. Jeśli o to zadbamy, rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i intensywnym kolorem.

> Dowiedz się więcej o uprawie fikusów: Fikus - uprawa, pielęgnacja i choroby

Dracena wymagania uprawowe

Dracena jest rośliną, której uprawa jest raczej prosta. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie światła oraz ciepła.

Dracenie należy zapewnić temperaturę 18 – 25°C latem oraz nie mniej niż 15°C zimą. Dracena najlepiej rośnie na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Największej ilości światła wymagają rośliny o intensywnym zabarwieniu liści, brak słońca powoduje u dracen utratę koloru. Dracena preferuje światło rozproszone, nie należy wystawiać jej na zbyt duże nasłonecznienie. Najlepiej zatem ustawić roślinę na stanowisku znajdującym się po stronie wschodniej lub zachodniej, z dala od przeciągów.

Dracena lubi ciepłe powietrze, zatem w letnie dni można wynieść ją na dwór. Roślina źle znosi jednak powietrze suche, dlatego zwłaszcza w sezonie grzewczym dobrze jest codziennie spryskiwać liście wodą – pozwoli to utrzymać piękną barwę liści. Możemy to zrobić zraszczaczem do roślin, który jest mały i poręczny i znakomicie nada się do zraszania liści różnych roślin. Draceny nie lubią również przeciągów. 

Wskazówka Dobrze jest przecierać liście draceny wilgotną ściereczką, aby pozbyć się osiadającego na nich kurzu.

Dracena pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja draceny pozwoli na jej szybki wzrost oraz utrzymanie wybarwienia liści. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na uprawę tej rośliny? Sprawdzamy! 

Jaka ziemia do draceny?

Dracena preferuje żyzne i próchnicze, bogate w składniki pokarmowe podłoże, wystarczy zwykłe podłoże do storczyków. W ziemi nie powinna zalegać woda, wobec tego na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż w postaci warstwy żwiru lub keramzytu.

Dracena podlewanie

Podlewanie draceny powinno być odpowiednio wyważone. Wiosną i latem należy roślinę podlewać intensywnie, jesienią i zimą natomiast oszczędnie, gdyż jest to okres uśpienia rośliny. Dodatkowo należy pamiętać, że dracena lubi wilgoć, przesuszenie powoduje u niej opadanie liści.

Nie wolno dopuścić do zalegania wody w podstawce, spowoduje to gnicie korzeni i obumieranie rośliny. Dracenę należy zatem nawodnić wtedy, kiedy wyschnie wierzchnia warstwa w doniczce. Latem roślinę podlewamy ok. 2 razy w tygodniu, zimą natomiast raz na ok. 2 tygodnie. 

Jaki nawóz do dracen?

Od marca do sierpnia, czyli w okresie wzrostu draceny, warto co 2 tygodnie wspomagać roślinę nawozem o zwiększonej dawce potasu i fosforu. Dobrze sprawdzi się tu biohumus, np. biohumus Super Forte do roślin zielonych, który został wyprodukowany na bazie wermikompostu (produktu dżdżownic kalifornijskich) i zawiera niezbędne związki próchnicze. W pozostałych miesiącach nie ma potrzeby stosowania nawozu. 

Dracena przycinanie

Zabieg przycinania draceny najlepiej przeprowadzić wiosną, w okresie intensywnego wzrostu rośliny. Dracenę należy przyciąć, kiedy staje się bardzo wysoka i krzaczasta, a jej gałęzie zaczynają się wyginać. Przycinanie draceny odbywa się poprzez delikatne odcięcie góry rośliny o wysokości 10 – 15 cm.  

Dracena rozmnażanie 

Dracenę rozmnażać można na trzy sposoby:

1. Rozmnażanie poprzez sadzonki wierzchołkowe – jest to najprostszy i najszybszy sposób rozmnażania dracen. Odcięty wierzchołek rośliny umieszcza się w wodzie lub mieszance torfu i piasku do ukorzenia się. W doniczce z ziemią wierzchołek należy umieścić dopiero po jego całkowitym ukorzenieniu.

2. Rozmnażanie poprzez fragmenty łodygi – sposób ten jest najbardziej przydatny w przypadku rośliny o długiej łodydze, jednak rozmnażanie poprzez fragmenty łodygi trwa dłużej niż w przypadku sadzonek wierzchołkowych. Należy odciąć zdrową łodygę o grubości ok. 2 cm i pokroić ją na kawałki długości ok. 5 cm. 

Zakorzenienia tą metodą dokonać można na dwa sposoby:

  • zakorzenienie poziome polega na poziomym umieszczeniu sadzonki w wilgotnej glebie;
  • zakorzenienie pionowe polega na posadzeniu fragmentu łodygi w ziemi na głębokości kilku centymetrów. Jako wierzchnią warstwę podłoża trzeba użyć nieco piasku.

3. Rozmnażanie poprzez odkłady powietrzne – sposób ten polega na lekkim nacięciu pędu draceny i nałożeniu na to miejsce woreczka foliowego z ziemią. Po kilku tygodniach pod folią powinny pojawić się korzenie.

Dracena przesadzanie

Młode rośliny należy przesadzać co roku. Starszym dracenom wystarczy przesadzanie co dwa, trzy lata.

Przesadzenie rośliny jest konieczne, kiedy korzenie rozrosną się na tyle, że całkowicie wypełnią one doniczkę. Nowa doniczka powinna być niewiele większa od poprzedniej, ok. 2 – 3 cm. Przesadzanie draceny rozpocząć należy od wypełnienia doniczki kamieniami drenażowymi, a następnie ziemią. Wyjętej z ziemi roślinie należy otrzepać korzenie, a potem dokładnie im się przyjrzeć. Jeśli nie wzbudzą naszych zastrzeżeń (nie są nadgniłe, uszkodzone, zaatakowane przez szkodniki), należy umieścić dracenę w większej doniczce, zasypać ziemią i podlać. 

Ważne Przesadzamy tylko zdrowe rośliny! Przyjrzyjmy się dokładnie, czy korzenie draceny nie są nadgniłe, a liście lub łodyga uszkodzone.

Dracena choroby i szkodniki

Wśród chorób atakujących draceny najczęściej zdarzają się: choroba grzybowa lub bakteryjna oraz fytoftoroza. 

Dracena narażona jest na:

  • Choroba grzybowa przejawia się nieregularnymi plamami na liściach. Początkowo plamy są żółte, następnie ciemnieją. Widoczne są również skupiska zarodników. Ratunkiem dla zarażonej rośliny może być środek grzybobójczy w formie oprysku.
  • Choroba bakteryjna uwidocznia się poprzez wodniste, szybko powiększające się plamy, z których wydziela się nieprzyjemny zapach. Trudno uratować dracenę z zaawansowaną chorobą bakteryjną. Najczęściej rośliny trzeba się pozbyć.
  • Dracena dotknięta fytoftorozą przestaje rosnąć, a podstawa jej pędu brązowieje. Przyczyną tej choroby jest przelanie rośliny. Pomóc w tej sytuacji może odpowiedni preparat w postaci oprysku.

Dracena ma dobrą odporność na szkodniki, należy jednak pilnować, by nie zaatakowały one rośliny, sprawdzając co jakiś czas jej liście i pędy:

  • Tarcznikowate pojawiają się na dracenach częściej niż inne szkodniki, szybko rozprzestrzeniając się na wszystkie części rośliny. W początkowej fazie infekcji pomóc może skoncentrowany roztwór mydła z wodą i dodatkiem alkoholu. Kiedy szkodnik rozprzestrzenił się zbyt mocno, konieczny będzie środek owadobójczy.
  • Wełniaki, drobne owady na liściach również można usunąć wodą z mydłem w początkowej fazie infekcji. Kiedy nie przyniesie to skutku, należy zastosować preparat odpowiedni do zwalczania konkretnej grupy szkodników.
  • Przędziorki to szkodniki, o obecności których świadczy pajęczyna z tyłu liści, plamy oraz żółte przebarwienia. Atakują one przy wysokich temperaturach i suchym powietrzu. Po umyciu rośliny wodą należy zastosować środki owadobójcze.
  • Wciornastki są malutkimi szkodnikami pozostawiającymi na liściach dracen białawe i półprzezroczyste plamy. W początkowym stadium, po dokładnym umyciu rośliny, można zastosować napar z krwawnika. Jeśli to nie pomoże, należy zastosować preparat odpowiedni do zwalczania konkretnej grupy szkodników. 
  • Mszyce żerują w koloniach larw, powodując więdnięcie i opadanie liści draceny. Roślinę można leczyć naparem z glistnika i wywarem z łusek cebuli. Następnie stosuje się środki chemiczne.

Problemy w uprawie draceny 

Pomimo że dracena jest rośliną łatwą w uprawie, czasem niepokoją nas pewne problemy związane ze wzrostem czy wyglądem rośliny. Przypatrzmy się tym najczęściej spotykanym:

  • Dracenie żółkną liście: kurczące się, zwijające oraz żółknące liście draceny są objawem zbyt skąpego podlewania rośliny, bądź jej nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Żółknięcie i zrzucanie dolnych liści draceny oraz niedostateczny wzrost rośliny mogą świadczyć również o niedoborach w nawożeniu. 
  • Dracena gubi liście: gubienie liści przez dracenę spowodowane być może zbyt suchym powietrzem oraz zarówno zbyt wysoką, jak i zbyt niską temperaturą. Należy odróżnić naturalne opadanie liści od nadmiernej ich utraty. Problem stanowi jedynie ta druga opcja.
  • Dracena suche końcówki: zasychające końcówki liści draceny są efektem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Pomaga na nie zraszanie liści oraz ustawienie pod rośliną tacki z wodą, która będzie stopniowo parować.
  • Dracena opadające liście: opadanie liści może być efektem zasuszenia rośliny, głównie podczas upałów. Przyczyną może być również zbyt niska temperatura, należy wówczas przestawić dracenę w cieplejsze miejsce.
  • Dracena plamy na liściach: plamy na liściach draceny są przejawem chorób grzybowych i bakteryjnych, a także wystąpienia pasożytów. Ważne jest wówczas stosowanie specjalnych preparatów leczniczych.
  • Dracena biały nalot: nalot jest najczęściej spowodowany złą jakością wody. Do podlewania dobrze jest stosować odstaną wodę o temperaturze pokojowej. 

        Dracena a koty w domu

        Draceny są roślinami trującymi. Odpowiedzialne za zatrucie są zawarte w soku draceny saponiny. Są to glikozydy o pienistym wyglądzie i gorzkim smaku. Saponiny koncentrują się w liściach i korze draceny. Rolą ich jest obrona rośliny przed szkodnikami i drobnoustrojami.

        Przed obgryzaniem liści draceny należy chronić zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. Może to skończyć się ich zatruciem. Objawami zatrucia draceną jest u zwierząt domowych rozszerzenie źrenic, nadmierne ślinienie, osowiałość, zaburzenia równowagi, utrata apetytu, wymioty (często z krwią) i biegunka. Mimo że zatrucie saponinami rzadko bywa śmiertelne, zawsze należy udać się z takimi objawami do weterynarza. 

        Draceny są roślinami mało wymagającymi, z powodzeniem zatem możemy je uprawiać nawet wtedy, kiedy nie mamy ręki do roślin. Wystarczy tylko dobrze zapoznać się z potrzebami tej rośliny, by już niebawem cieszyć się pięknym okazem w swoim domu. 

        PS: Zachęcamy do przeczytania innych poradników na naszym blogu. Znajdziesz w nich inspiracje na rośliny do domu. Ciekawą rośliną doniczkową jest np. skrzydłokwiat, który nie tylko dobrze wygląda, ale też oczyszcza powietrze! Więcej dowiesz się tu: Uprawa i pielęgnacja skrzydłokwiatów - dlaczego warto?


        Dorota Kowalska
        Autorka artykułu
        Doświadczony ogrodnik, który nie tylko może pochwalić się ukończonymi studiami na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, ale też licznymi realizacjami dla przyjaciół i rodziny. Zajmuje się roślinami ozdobnymi, które namiętnie produkuje, uprawia, rozsadza i pielęgnuje. Z prostego kwiatu jest w stanie wyczarować zachwycającą kompozycję, a pod jej opieką nawet najbardziej marne przypadki odzyskują pełnię swojego piękna.